Eaton E53KAL18A2
Eaton
Part
#E53KAL18A2
Condition:
New
In stock icon5 in stock
Adding to cart… The item has been added
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor, Threaded, Straight, 18 mm, Shielded, Output ON, 2m cable, 6.6 ft, 300 mA Solid State Output, PVC, 2-wire AC, NO, 20-250V
quick-delivery
QUICK DELIVERY
free-shipping
FREE SHIPPING
1-year-warranty
2 YEAR WARRANTY
esy-returns
EASY RETURNS
Questions?
Speak with a real person who will go out of the way to help!
Chat
Reviews
  • E53KAL18A2
  • CAPACITIVE PROXIMITY SENSOR
  • THREADED
  • STRAIGHT
  • 18 MM
  • SHIELDED
  • OUTPUT ON
  • 2M CABLE
  • 6.6 FT
  • 300 MA SOLID STATE OUTPUT