Revisions: Ser A  Description: The 20AB054A0AYNANC0 made by Allen Bradley has a rating of 54 Amp. Also, it is a 15 kilowatt rated drive, comes with a HP rating of 20 horsepower, and comes with an enhanced control option included. This PF70 is contained in a panel mount - IP 20 enclosure type. It has power requirements of 240 VAC (60Hz). This PowerFlex 70 AC drive comes with a blank cover in place of the keypad module.
Texnite is NOT an authorized distributor, affiliate or representative for the Manufacturer.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 20AB054A0AYNANC0 PowerFlex 70 AC Drive 54 A at 20 Hp 20A
Allen Bradley
Part
#20AB054A0AYNANC0
Condition:
New
In stock icon7 in stock
Adding to cart… The item has been added
quick-delivery
QUICK DELIVERY
free-shipping
FREE SHIPPING
1-year-warranty
2 YEAR WARRANTY
esy-returns
EASY RETURNS
Questions?
Speak with a real person who will go out of the way to help!
Chat
Reviews
    Technical Specifications for 20AB054A0AYNANC0
ManufacturerRockwell Automation
BrandAllen-Bradley
Part Number/Catalog No.20AB054A0AYNANC0
Voltage240V AC
Ph3
Amps54
kW(Hp)15 (20)
FrameE
EnclosurePanel Mount - IP 20, NEMA/UL Type 1
Interface ModuleBlank Cover
TypeManual
w/BrakeYes
w/ResistorNo
RatingFiltered A & B Frames (Optional) C, D, & D Frames (Standard)
Network TypeNone
ControlEnhanced
Safe OffNo
FeedbackNo Feedback - Enhanced Control
BrandAllen-Bradley
Voltage240V AC
Ph3
Amps54
kW(Hp)15 (20)
FrameE
Interface ModuleBlank Cover
TypeManual
w/BrakeYes
w/ResistorNo
Network TypeNone
ControlEnhanced
Safe OffNo
s
About 20AB054A0AYNANC0
At 208V AC input, when the 20AB054A0AYNANC0 drive is programmed to a lower voltage, its outputs are 62.1 when continuous, 72.4 A for 1 minute, and 96.6 for 3 seconds. It also has a kW rate of 15 kW at normal duty and 11 kW at heavy duty. At 240V AC input, this drive has outputs of 54 A for continuous, 63 A for 1 minute, and 84 for 3 seconds. This drive also has an HP rating of 20 HP at normal duty and 15 HP when used for heavy-duty operations. You can use this drive at a location that has a temperature ranging from 0 to 50 °C and store the 20AB054A0AYNANC0 drive at temperatures ranging between -40 and 70 °C. Make sure that there are no corrosive particles in the atmosphere when running or storing this drive.
Technical Description of 20AB054A0AYNANC0
This Allen Bradley PowerFlex 70 is a 15 (20) kW(Hp) AC Drive. This PF 70 comes with Enhanced Control, a Blank Cover, and w/Brake. This AB VFD is Frame size E and powered with 240V AC 3 Phase and 3 Amps.