Allen Bradley 20AB054A0AYNANC0 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #20AB054A0AYNANC0
240 (208) VAC, 3 PH
54 Amps
Panel Mount - IP20 / NEMA Type 1, with conformal coating
Frame Size E
Output Amps: 54A Cont, 63A 1 Min, 84A 3 Sec
Brake IGBT
No Brake Resistor
Second Environment Filter per CE EMC directive (89/336/EEC)
Base Plus Options Method
No HIM (Blank)
No Communication Module
Technical Specifications for 20AB054A0AYNANC0
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 20AB054A0AYNANC0 |
| Voltage | 240V AC |
| Ph | 3 |
| Amps | 54 |
| kW(Hp) | 15 (20) |
| Frame | E |
| Enclosure | Panel Mount - IP 20, NEMA/UL Type 1 |
| Interface Module | Blank Cover |
| Type | Manual |
| w/Brake | Yes |
| w/Resistor | No |
| Rating | Filtered A & B Frames (Optional) C, D, & D Frames (Standard) |
| Network Type | None |
| Control | Enhanced |
| Safe Off | No |
| Feedback | No Feedback - Enhanced Control |
| Brand | Allen-Bradley |
| Voltage | 240V AC |
| Ph | 3 |
| Amps | 54 |
| kW(Hp) | 15 (20) |
| Frame | E |
| Type | Manual |
| w/Brake | Yes |
| w/Resistor | No |
| Network Type | None |
| Control | Enhanced |
| Safe Off | No |
About 20AB054A0AYNANC0
At 208V AC input, when the 20AB054A0AYNANC0 drive is programmed to a lower voltage, its outputs are 62.1 when continuous, 72.4 A for 1 minute, and 96.6 for 3 seconds. It also has a kW rate of 15 kW at normal duty and 11 kW at heavy duty. At 240V AC input, this drive has outputs of 54 A for continuous, 63 A for 1 minute, and 84 for 3 seconds. This drive also has an HP rating of 20 HP at normal duty and 15 HP when used for heavy-duty operations. You can use this drive at a location that has a temperature ranging from 0 to 50 °C and store the 20AB054A0AYNANC0 drive at temperatures ranging between -40 and 70 °C. Make sure that there are no corrosive particles in the atmosphere when running or storing this drive.