Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1398DDM005DN
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 2010-07-29
- ULTRA 100 SERIES
- UNIVERSAL DRIVE WITH DEVICENET
- 500 WATT
- SINGLE PHASE
- 100-240V AC @ 50/60 HZ
- 7.5A PEAK
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1398-DDM-005-DN
Allen Bradley- Part
- #1398-DDM-005-DN
- 1398DDM005DN
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 2010-07-29
- ULTRA 100 SERIES
- UNIVERSAL DRIVE WITH DEVICENET
- 500 WATT
- SINGLE PHASE
- 100-240V AC @ 50/60 HZ
- 7.5A PEAK
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1398-DDM-005-DN
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Operating Temperature | 32-131 F (0-55 C) |
| Dimensions | 7.9 x 2.9 x 5.8 in (200 x 75 x 150 mm) |
| Continuous Power Output | 120 Vac 0.3 kWatts; 240 Vac 0.6 kWatts |
| Peak Power Output | 120 Vac 0.9 kWatts; 240 Vac 1.8 kWatts |
| AC Input Current | 5 amps rms |
| Output Peak Current | 7.5 amps |
| Bus Voltage | 141-339 Volts (DC) |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-005-DN |
| AC Input Voltage | 100-240 Vac rms Nominal (Single Phase) |
| Weight | 4 lbs (1.8 kg) |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Operating Temperature | 32-131 F (0-55 C) |
| Dimensions | 7.9 x 2.9 x 5.8 in (200 x 75 x 150 mm) |
| Continuous Power Output | 120 Vac 0.3 kWatts; 240 Vac 0.6 kWatts |
| Peak Power Output | 120 Vac 0.9 kWatts; 240 Vac 1.8 kWatts |
| AC Input Current | 5 amps rms |
| Output Peak Current | 7.5 amps |
| Bus Voltage | 141-339 Volts (DC) |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-005-DN |
| AC Input Voltage | 100-240 Vac rms Nominal (Single Phase) |
| Weight | 4 lbs (1.8 kg) |
About 1398-DDM-005-DN
The 1398-DDM-005-DN Series drives are universal digital drives. Using microcontrollers to digitally manage the current, velocity, and position. This unit is enclosing all electronics, no external transformer is required on the power line. Connectors and indicators are clearly marked and accessible on the front panel
Several 1398-DDM-005-DN drives are available, all use a single phase power source, the only difference is in physical size, indexing capability and output power. This device is compatible with many different motors, Allen Bradley motors that are compatible include, F-Series, H-Series, N- Series, W-Series and Y-Series.
Specifications:
Depth 9.6 inches, Weight 4.4 pounds.
Ambient operating temperature is 32 degrees to 131 degrees Fahrenheit.
This drive can be geared by a remote signal using any of the signals, master incremental encoder, step and direction signals and CW signals. The use of different signals is recommended to decrease noise which could cause intermittent or continuous errors.