Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1391BESAA22
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- 22AMP
- SERVO CTRLR
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1391B-ESAA22
Allen Bradley- Part
- #1391B-ESAA22
- 1391BESAA22
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- 22AMP
- SERVO CTRLR
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1391B-ESAA22
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391B-ESAA22 |
| Product Type | AC Servo Controller |
| Series | B |
| 2nd Position Speed Capability | Extended Speed Range |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Continuous Current (RMS) | 22.5A |
| Peak Current (RMS) | 45A |
| Continuous Power Output | 7.5 kW |
| Peak Power Output | 15 kW |
| Input Circuit Breaker Rating | 26A RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Weight | 28 lbs. |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391B-ESAA22 |
| Product Type | AC Servo Controller |
| Series | B |
| 2nd Position Speed Capability | Extended Speed Range |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Continuous Current (RMS) | 22.5A |
| Peak Current (RMS) | 45A |
| Continuous Power Output | 7.5 kW |
| Peak Power Output | 15 kW |
| Input Circuit Breaker Rating | 26A RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Weight | 28 lbs. |
About 1391B-ESAA22
The 1391B-ESAA22 servo controller is a servo controller that belongs to the 1391-ES series by Allen-Bradley. These kinds of controllers are intended to provide specific control services to compatible servo motors in a closed-loop system. This part is one of the most commonly used parts in automation processes. The Allen-Bradley 1391B-ESAA22 servo controller provides a nominal bus output voltage of 300 Volts DC and a continuous current rating of 22.5 Amps. This controller has an extended speed range and some upgrades that allow it to comply with new applications within the control industry.
The Allen-Bradley 1391B-ESAA22 servo controller is made up of a DC power supply, a logic power supply, transistors, its own circuit breaker, and other components. Each one of these components has a specific function, for example, the shunt regulator offers a power dissipation method in these circumstances when the energy that goes from the motor to the controller is higher than the capacity of the bus capacitors. Basically, the function of the mentioned components contributes to the integral safety of the controller and the servo motor attached to it. The Allen-Bradley 1391B-ESAA22 servo controller can operate at a maximum ambient temperature of 60 degrees Celsius and a maximum altitude of 1000 meters. It can also withstand a relative humidity range of 5 to 95% without condensation. It is important to note that the surfaces near the controller and motor may be heated up by the heat dissipation of both pieces of equipment, operators need to take extra precautions with this issue since they may be the most affected.