Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1391DES45DI
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO DRIVE 19HP 14KW 3PHASE 45AMP 210VAC 0-200HZ
- AC SERVO CONTROLLER/AMPLIFIER
- SINGLE AXIS
- INPUT POWER: 230V AC 3-PHASE 50/60HZ 38A; OUTPUT POWER: 210V AC 3-PHASE 0-200HZ
- 14KW; OUTPUT CURRENT (RMS): 45A
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1391-DES45-DI
Allen Bradley- Part
- #1391-DES45-DI
- 1391DES45DI
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO DRIVE 19HP 14KW 3PHASE 45AMP 210VAC 0-200HZ
- AC SERVO CONTROLLER/AMPLIFIER
- SINGLE AXIS
- INPUT POWER: 230V AC 3-PHASE 50/60HZ 38A; OUTPUT POWER: 210V AC 3-PHASE 0-200HZ
- 14KW; OUTPUT CURRENT (RMS): 45A
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1391-DES45-DI
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391-DES45-DI |
| Product Type | Digital AC Servo Drive |
| Continuous Current | 45A |
| User Interface | Integral Display |
| Output Configuration | N/A |
| M Contactor Coil Voltage | 115V AC |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Continuous Current (RMS) | 45A |
| Peak Current (RMS) | 90A |
| Continuous Power Output | 15 kW |
| Peak Power Output | 30 kW |
| Input Circuit Breaker Rating | 38A RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Weight | 34 lbs. |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391-DES45-DI |
| Product Type | Digital AC Servo Drive |
| Continuous Current | 45A |
| User Interface | Integral Display |
| Output Configuration | N/A |
| M Contactor Coil Voltage | 115V AC |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Continuous Current (RMS) | 45A |
| Peak Current (RMS) | 90A |
| Continuous Power Output | 15 kW |
| Peak Power Output | 30 kW |
| Input Circuit Breaker Rating | 38A RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Weight | 34 lbs. |
About 1391-DES45-DI
The Allen-Bradley 1391-DES45-DI is a digital AC Servo drive with a single axis and integral LCD. Its display is made up of 2 lines with 16 characters and input is possible via a 5-button keypad. This drive also comes with red/green LED status indicators for convenient monitoring of its status. Typically used in an automated machine servo system, the 1391-DES45-DI drive has built-in protection available via the integrated circuit breaker, an integral shunt regulator included on the standard 300V DC power bus supply, a shunt regulator resistor, and a power line/DB contactor.
The nominal voltage of the 1391-DES45-DI drive is 300V DC, and it also has a continuous current (RMS) of 45 A and peak current (RMS) of 90 A. Its input power is 230V AC, three-phase, at 50 and 60 Hz, and its output power is 210V AC, three-phase, at 50-60 Hz, 14 kW. The continuous power output of the 1391-DES45-DI drive is 15 kW, while its peak power output is 30 kW. The drive’s circuit breaker has an input rating of 38A RMS and its interrupt rating in symmetrical amperes is 1300 A.
The 1391-DES45-DI drive’s operating temperature is 0-60 ºC and its storage temperature is 0-65 ºC. The drive also has a minimum efficiency of 85% at the rated load, as well as a minimum power factor of 95%. Its non-condensing relative humidity is 5-95% and its maximum operating altitude is 1000 m or 3300 ft. The entire 1391-DES45-DI drive weighs approximately 34 lbs. or 15.4 kg.