  • 1391DES45DIAQB
  • DISCONTINUED BY MANUFACTURER
  • SERVO DRIVE
  • AC SERVO CONTROLLER/AMPLIFIER
  • SINGLE AXIS
  • 19 HP 14 KW 3 PHASE 45 AMP 210 VAC 0-200 HZ
  • INPUT POWER: 230 V AC 3-PHASE 50/60 HZ 38 A
  • OUTPUT POWER: 210 V AC 3-PHASE 0-200 HZ
  • 14KW OUTPUT CURRENT (RMS) 45A
  • FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is NOT an authorized distributor, affiliate or representative for the Manufacturer.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1391-DES45-DI-AQB Used Surplus
Allen Bradley
Part
#1391-DES45-DI-AQB
Condition:
Used
In stock icon7 in stock
Adding to cart… The item has been added
  • 1391DES45DIAQB
  • DISCONTINUED BY MANUFACTURER
  • SERVO DRIVE
  • SINGLE AXIS
quick-delivery
QUICK DELIVERY
free-shipping
FREE SHIPPING
1-year-warranty
2 YEAR WARRANTY
esy-returns
EASY RETURNS
Questions?
Speak with a real person who will go out of the way to help!
Chat
Reviews
    Technical Specifications for 1391-DES45-DI-AQB
BrandAllen-Bradley
Part Number/Catalog No.1391-DES45-DI-AQB
Product TypeDigital AC Servo Drive
Continuous Current45A
User InterfaceIntegral Display
Output ConfigurationQuad Encoder Output
M Contactor Coil Voltage115V AC
Nominal Bus Output Voltage300V DC
Continuous Current (RMS)45A
Peak Current (RMS)90A
Continuous Power Output15 kW
Peak Power Output30 kW
Input Circuit Breaker Rating38A RMS
Circuit Breaker Interrupt Rating1300A
Weight34 lbs.
BrandAllen-Bradley
Continuous Current45A
User InterfaceIntegral Display
Continuous Current (RMS)45A
Peak Current (RMS)90A
Continuous Power Output15 kW
Peak Power Output30 kW
Weight34 lbs.
s
About 1391-DES45-DI-AQB
The Allen-Bradley 1391-DES45-DI-AQB is a digital and programmable single-axis pulse-width modulated AC servo drive. The 1391-DES series of drives are designed to control the speed and torque of an AC servomotor at 33-50% more than their rated speed. The 1391-DES45-DI-AQB is designed for an input power rated at 230V AC (3-phase), with frequency of 50-60 Hz. The 1391-DES45-DI-AQB is equipped with a cooling fan which is rated at 50 CFM (unloaded). Its nominal bus voltage is 300V DC and its continuous current is 45A RMS with a peak current going up to 90A RMS. The continuous power output is rated at 15 kW with a peak power output going up to 30 kW. The encoder output can be varied as required to provide 2048/1024/512/256 pulses/motor revolution. The 1391-DES45-DI-AQB includes an integrated 2-line, 16-character LCD screen and a 5-button keypad for programming. To prevent any damage, the drive should be mounted in an enclosure that is clean, dry and ventilated by cooled and filtered air. Enclosures that are vented with ambient air must have the appropriate filtering to protect the 1391-DES45-DI-AQB against contamination from oils, coolants, dust, and condensation. The operating temperature range is 32 to 40 Deg. Fahrenheit and 5-95% relative humidity (non-condensing). The power dissipated during operation varies with the load: at 20% it is 104 W, at 40% it is 208 W, at 60% it is 312 W, at 80% it is 416 W and at 100% it is 520 W. An integrated 3-pole magnetic circuit breaker protects the DC bus supply, input rectifier, and power circuitry against overcurrent. The dimensions of the drive are 482.6 x 157.5 x 293.6 mm and it weighs 15.4 kg.
Technical Description of 1391-DES45-DI-AQB
The Allen-Bradley 1391-DES45-DI-AQB has a Integral Display User Interface, a Quad Encoder Output Output Configuration, and a 115V AC M Contactor Coil Voltage. It also contains a 300V DC Nominal Bus Output Voltage and a 45A Continuous Current (RMS).