Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1336BDBSP21C
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- 1336-BDB-SP21C
- PC COMPUTER BOARD
- DRIVE BOARD
- 575V
- 30HP
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1336-BDB-SP21C Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1336-BDB-SP21C
- 1336BDBSP21C
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- 1336-BDB-SP21C
- PC COMPUTER BOARD
- DRIVE BOARD
- 575V
- 30HP
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1336-BDB-SP21C
| Manufacturer: | Rockwell Automation |
| Brand: | Allen-Bradley |
| Product Family: | Adjustable Frequency Drives |
| Bulletin Number: | 1336 |
| Product Type: | Spare part |
| Assembly Level: | Level 1; Major Assembly |
| Description: | Gate Driver PCB |
| Compatible Drives: | Plus (S), Plus II (F), Impact (E) and Force (T) |
| Voltage: | 570V AC |
| Frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power Rating: | 30 HP |
| Temperature Range: | 0-60 degrees Celsius |
| Frame Type: | C |
| No. of kits required per drive: | 1 |
| Revision: | C |
| Part Number: | 1336-BDB-SP21C |
| Alternate Part Number: | 1336-BDB-SP21D |
| Troubleshooting guide part code: | BASEDRV / PWRSPLY |
| Troubleshooting guide name: | Base Driver Board |
| Brand | Allen Bradley / Rockwell Automation |
| Series | 1336 PCB Boards |
| Part Number | 1336-BDB-SP21C |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1336-BDB-SP21C has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1336-BDB-SP21C units instead of migration.
| Manufacturer: | Rockwell Automation |
| Brand: | Allen-Bradley |
| Product Family: | Adjustable Frequency Drives |
| Bulletin Number: | 1336 |
| Product Type: | Spare part |
| Assembly Level: | Level 1; Major Assembly |
| Description: | Gate Driver PCB |
| Compatible Drives: | Plus (S), Plus II (F), Impact (E) and Force (T) |
| Voltage: | 570V AC |
| Frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power Rating: | 30 HP |
| Temperature Range: | 0-60 degrees Celsius |
| Frame Type: | C |
| No. of kits required per drive: | 1 |
| Revision: | C |
| Part Number: | 1336-BDB-SP21C |
| Alternate Part Number: | 1336-BDB-SP21D |
| Troubleshooting guide part code: | BASEDRV / PWRSPLY |
| Troubleshooting guide name: | Base Driver Board |
| Brand | Allen Bradley / Rockwell Automation |
| Series | 1336 PCB Boards |
| Part Number | 1336-BDB-SP21C |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1336-BDB-SP21C has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1336-BDB-SP21C units instead of migration.
sAbout 1336-BDB-SP21C
The 1336-BDB-SP21C PCB is a PCB or gate drive board by Allen-Bradley that compatible for use with Allen-Bradley 1336 Plus (S), 1336 Plus II (F), 1336 Force (T) and 1336 Impact (E) adjustable frequency drives. This gate drive board operates with a voltage rating of 575 Volts AC and a 30 Horsepower output power rating. The normal operating frequency of this gate drive board is 50 to 60 Hertz. The 1336-BDB-SP21C gate drive board is installed between the main control board and chassis, separated by a gate drive board mounting plate. The connection of the gate drive board to an adjustable frequency drive is accomplished with the use of jumper wires. When replacing this part, ensure that bus voltage reads Zero (0) Volts and that the lock-out power is disconnected first. Bus voltage can be confirmed by measuring the voltage across Terminals +DC and -DC of the TB1 terminal.
Consider replacing the 1336-BDB-SP21C gate drive board when there is an EE INIT READ 53 error warning or when the bus voltage is not present even if the power is applied. The input and output power connections are made through terminal block TB1 on this gate driver board for drives with Frame Size B (including the 1 to 15 Horsepower and 240 Volts, 1 to 30 Horsepower and 380 Volts, and the 1 to 20 Horsepower and 600 Volts rated drives). Drives with higher Horsepower ratings such as drives with Frame Sizes C, D, E, G, and H have their TB1 terminal blocks located on the bottom of the drive where both the input and output power connections need to be made. Alternatively, the 1336-BDB-SP21C gate drive board can be replaced by the 1336-BDB-SP21D gate driver board.