Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1336B005EODFA2L3S1
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- AC DRIVE
- 3 PHASE
- INPUT VOLTAGE 380/460VAC
- 9.6 AMP
- 7.6 KVA
- BASIC CONTROL PANEL
- 115VAC LOGIC INTERFACE BOARD
- OPEN STYLE (IP00)
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1
Allen Bradley- Part
- #1336-B005-EOD-FA2-L3-S1
- 1336B005EODFA2L3S1
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- AC DRIVE
- 3 PHASE
- INPUT VOLTAGE 380/460VAC
- 9.6 AMP
- 7.6 KVA
- BASIC CONTROL PANEL
- 115VAC LOGIC INTERFACE BOARD
- OPEN STYLE (IP00)
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1336-B005-E0D-FA2-L3-S1 |
| Product Type | Adjustable Frequency AC Drive |
| Input Voltage | 380/415/460V AC |
| Hz | 50/60 |
| Phases | 3 |
| Amps Out | 9.6 |
| KVA Out @ 380V AC | 6.3 |
| KVA Out @ 415V AC | 6.9 |
| KVA Out at 460V AC | 7.6 |
| Enclosure Type | Open style (IP00) |
| Enclosure Amp Rating | 003, 005, 007, or 010 |
| Bulletin | 1336 |
| Option | 115 V AC Logic Interface Board. |
| Option | Basic control panel for open or NEMA Type 1 enclosures |
| Option | Serial Port connector |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1336-B005-E0D-FA2-L3-S1 |
| Product Type | Adjustable Frequency AC Drive |
| Input Voltage | 380/415/460V AC |
| Hz | 50/60 |
| Phases | 3 |
| Amps Out | 9.6 |
| KVA Out @ 380V AC | 6.3 |
| KVA Out @ 415V AC | 6.9 |
| KVA Out at 460V AC | 7.6 |
| Enclosure Type | Open style (IP00) |
| Enclosure Amp Rating | 003, 005, 007, or 010 |
| Bulletin | 1336 |
| Option | 115 V AC Logic Interface Board. |
| Option | Basic control panel for open or NEMA Type 1 enclosures |
| Option | Serial Port connector |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1 units instead of migration.
sAbout 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1
Manufactured by Allen-Bradley, the 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1 drive is a 1336 series variable frequency AC drive. The 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1 drive features an input frequency of 50 to 60 Hertz and it is also a 3-phase drive. It comes with an output current rating of 9.6 Amps and an input voltage of 415/460/380 Volts AC. This Allen-Bradley drive features different KVA output ratings depending on the input voltage. At 380 Volts AC, the KVA output is 6.3. At 415 Volts AC, the KVA output is rated at 6.9, while at 460 Volts AC, the KVA output is rated at 7.6. The Allen-Bradley adjustable frequency AC drive features the IP 00 open style enclosure. The enclosure current rating is rated at 3, 5, 7, and 10 Amps. The 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1 drive also supports the optional 115 Volts AC Logic interface board. It comes with the basic control panel for accommodating the open or NEMA type 1 enclosure.
The 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1 drive uses male and female connectors for connecting to the other drives around it. The male connectors are stationary and they feature pins that are sometimes joined by the jumpers. The female connectors are mobile and plug into the male connectors. The unit will automatically switch to its pre-programmed settings by default. It supports the “enable input” feature that is a terminal connection on the logic interface board. This connection is included to provide a similar function as the Auxiliary input. The 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1 drive supports the hand-held terminal that easily plugs into the unit’s serial interface ports. This terminal easily allows the users to adjust the parameters while the drive is operational.
Technical Description of 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1
The Allen-Bradley 1336-B005-E0D-FA2-L3-S1 Adjustable Frequency AC Drive operates with a 380/415/460V A Input Voltage, 50/60 Hz, and 3 Phases. The 1336-B005-EOD-FA2-L3-S1 has 9.6 Amps Out and a Open style (IP00) Enclosure Type.