Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ASB420G21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- AC 460V
- RATED TORGUE 3.2NM
- RATED SPEED 5000RPM
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AS-B420G-21
Allen Bradley- Part
- #1326AS-B420G-21
- Condition:
- New
- 1326ASB420G21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- AC 460V
- RATED TORGUE 3.2NM
- RATED SPEED 5000RPM
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AS-B420G-21
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B420G-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 100 mm |
| Rated Motor Speed | 5250 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 3.2 Nm |
| Motor Rated Output | 1.2 kW |
| System Continuous Torque | 3.2 Nm |
| System Peak Stall Torque | 9.6 Nm |
| Standard Option | N/A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B420G-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B420G-21 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B420G-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 100 mm |
| Rated Motor Speed | 5250 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 3.2 Nm |
| Motor Rated Output | 1.2 kW |
| System Continuous Torque | 3.2 Nm |
| System Peak Stall Torque | 9.6 Nm |
| Standard Option | N/A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B420G-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B420G-21 units instead of migration.
sAbout 1326AS-B420G-21
The Allen-Bradley 1326AS-B420G-21 drive features neodymium-iron-boron permanent magnet rotors which provide very low inertia, enhanced accelerations, and high peak torques. The drive is compact and environmentally rugged, and it has brushless servo motors which users are supposed to use with the 1394 motor control modules. The controller comes in an economical compact model that can work in harsh industrial environments. The available neodymium-iron-boron magnet motors supply enhanced torque-to-inertia ratings for quicker light machinery acceleration. Another feature is the three-phase sinusoidally wound stator field for smooth operation at minimum speeds.
The 1326AS-B420G-21 comes with an extruded aluminum casing for an elaborate control of heat transfer within the system. There is the normally closed thermal switch within the motor and it is used to achieve thermal overload indication so that the users can avoid physical complications that result from the overheating. The rugged two-pole brushless resolver issues the users with accurate position feedback and does away with the need for onboard electronics, and it can also withstand high operating temperatures, harsh shocks, and high levels of vibration. The resolver feedback produces 1024 A Quad B encoder output. The 1326AS-B420G-21 can be mounted easily at any angle that the user prefers, with the shaft up or down. The 1326AS-B420G-21 comes with the Junction Box Kit which permits the available motor connectors to be mounted axially without the need for additional wiring. Users can use the shaft oil seal kits for installing a nitrile shaft within the field. In this case, there is no need for the motor to be disassembled. On installing the shaft seal, the motor becomes dust-tight and it can withstand the pulsating water jets and also meet the IP65 requirements of the IEC 529 benchmark.