Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ASB420G21K4
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 2012-06-18
- AC SERVO MOTOR
- 2.6 CONTINUOUS RMS AMPERES
- 460 VOLTS RMS
- 3 PHASE
- 0-263HZ FREQUENCY
- 1.2 KW
- 5250 RPM MAX SPEED
- 3.2 NM/LB IN. CONTINUOUS STALL TORQUE
- 40 C AMBIENT
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AS-B420G-21-K4 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1326AS-B420G-21-K4
- Condition:
- Used
- 1326ASB420G21K4
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 2012-06-18
- AC SERVO MOTOR
- 2.6 CONTINUOUS RMS AMPERES
- 460 VOLTS RMS
- 3 PHASE
- 0-263HZ FREQUENCY
- 1.2 KW
- 5250 RPM MAX SPEED
- 3.2 NM/LB IN. CONTINUOUS STALL TORQUE
- 40 C AMBIENT
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AS-B420G-21-K4
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B420G-21-K4 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 100 mm |
| Rated Motor Speed | 5250 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 3.2 Nm |
| Motor Rated Output | 1.2 kW |
| System Continuous Torque | 3.2 Nm |
| System Peak Stall Torque | 9.6 Nm |
| Standard Option | 10.2 Nm Holding Brake w/ 24V DC coil. |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B420G-21-K4 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B420G-21-K4 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B420G-21-K4 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 100 mm |
| Rated Motor Speed | 5250 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 3.2 Nm |
| Motor Rated Output | 1.2 kW |
| System Continuous Torque | 3.2 Nm |
| System Peak Stall Torque | 9.6 Nm |
| Standard Option | 10.2 Nm Holding Brake w/ 24V DC coil. |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B420G-21-K4 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B420G-21-K4 units instead of migration.
sAbout 1326AS-B420G-21-K4
The 1326AS-B420G-21-K4 AC servo motor is a part of the 1326AS series of rare-earth magnet servo motors manufactured by Allen-Bradley. Its stator windings are packed in a 100-millimeter diameter (frame 4 size), but a powerful rotor magnet still enables it to have 28 pounds on an inch of motor rated torque. The power rating of the 1326AS-B420G-21-K4 servo motor is 1.2 kilowatts. It can work with voltages between 380 and 460 Volts AC, which will result in nominal speeds of 4340 RPM and 5250 RPM, respectively. In the back of this IEC flange-mountable servo motor is a resolver that follows the position of the keyed shaft. This feedback device sends 4096 pulses per revolution to speed control devices. To achieve the best performance with this device, it is advised to connect it to a compatible Allen-Bradley AC servo drive like an AM03, AM04, or AM07 drive. If an AM07 AC servo drive is used, the system peak stall torque can reach 84 pounds on an inch.
The Allen-Bradley 1326AS-B420G-21-K4 servo motor is protected by a special aluminum enclosure with an IP 65 protection rating. It supports 40 degrees Celsius maximum ambient temperature (without derating). When the ambient temperature at 40 degrees Celsius, or even below it, the motor enclosure’s temperature can reach approximately 100 degrees Celsius, so it is dangerous to touch the motor’s surface while it is in operation. If the 1326AS-B420G-21-K4 servo motor is overheated, it will open the contact that is made for alarm signaling to the connected intelligent automation systems that will shut down the motor to prevent damage.
Technical Description of 1326AS-B420G-21-K4
The Allen-Bradley 1326AS-B420G-21-K4 has a 460V AC Voltage, a 100 mm Frame Diameter, and a 5250 rpm Rated Motor Speed. It also contains a 3.2 Nm System Continuous Torque and a 1.2 kW Motor Rated Output.