Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ASB310H21K3
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- 0.3 KW
- 3 PHASE
- 460 VAC
- BRAKE COIL 24 VDC
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AS-B310H-21-K3 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1326AS-B310H-21-K3
- Condition:
- Used
- 1326ASB310H21K3
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- 0.3 KW
- 3 PHASE
- 460 VAC
- BRAKE COIL 24 VDC
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AS-B310H-21-K3
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B310H-21-K3 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 75 mm |
| Rated Motor Speed | 6200 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 0.7 Nm |
| Motor Rated Output | 0.3 kW |
| System Continuous Torque | 0.7 Nm |
| System Peak Stall Torque | 2.1 Nm |
| Standard Option | 2.26 Nm Holding Brake w/ 24V DC coil. |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B310H-21-K3 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B310H-21-K3 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B310H-21-K3 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 75 mm |
| Rated Motor Speed | 6200 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 0.7 Nm |
| Motor Rated Output | 0.3 kW |
| System Continuous Torque | 0.7 Nm |
| System Peak Stall Torque | 2.1 Nm |
| Standard Option | 2.26 Nm Holding Brake w/ 24V DC coil. |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B310H-21-K3 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B310H-21-K3 units instead of migration.
sAbout 1326AS-B310H-21-K3
The Allen-Bradley 1326AS-B310H-21-K3 servo motor is a rare-earth AC servo motor constructed with a permanent magnet (neodymium-iron-boron) rotor. This device accelerates quickly and it is able to change direction dynamically. The 1326AS-B310H-21-K3 servo motor provides low inertia and it can handle high peak torques. It is designed to work in surroundings with ambient air temperatures between 0 and 40 degrees Celsius (32 and 104 degrees Fahrenheit). It is crucial to maintain the temperature between these extremes because this type of device heats up rapidly during operation. Do not touch the surface of the motor while it is operating because the aluminum housing can reach temperatures greater than 100 degrees Celsius.
The Allen-Bradley 1326AS-B310H-21-K3 servo motor has a nominal rotating speed of 6200 RPM. Its shipping weight is 2.8 kilograms (6.2 pounds). Beneath the housing, there are sub-assemblies like a rugged 2-pole brushless resolver rated at 4096 counts per revolution for accurate position information forwarding to an AC servo drive, a normally closed thermal switch for overheating prevention, and a spring-set holding brake with a 24 Volts DC rated coil. The brake system needs 0.5 Amps of current to activate the coil. The brake is activated almost instantly (38 milliseconds). It is not recommended to activate or deactivate the brake more than 90 times per hour. It is also recommended to activate the brake after the servo drive decelerates the motor to 0 rpm. Do not use it to stop the motor rotation completely. This is not an emergency stop type of brake. The 1326AS-B310H-21-K3 servo motor has impressive characteristics such as 6.1 pounds on an inch of continuous stall torque, 18 pounds on an inch of peak stall torque, 0.3 kW of motor rated output, and 0.000045 kg-m2 of rotor inertia.
Technical Description of 1326AS-B310H-21-K3
The Allen-Bradley 1326AS-B310H-21-K3 has a 460V AC Voltage, a 75 mm Frame Diameter, and a 6200 rpm Rated Motor Speed. It also contains a 0.7 Nm System Continuous Torque and a 0.3 kW Motor Rated Output.