Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ASB310H21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- ELECTRO-CRAFT 1326AS SERIES
- BRUSHLESS
- 0.7 NM / 6 LB-IN
- 6000 RPM
- 460 VAC
- 3 PHASE
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AS-B310H-21
Allen Bradley- Part
- #1326AS-B310H-21
- 1326ASB310H21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- ELECTRO-CRAFT 1326AS SERIES
- BRUSHLESS
- 0.7 NM / 6 LB-IN
- 6000 RPM
- 460 VAC
- 3 PHASE
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AS-B310H-21
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B310H-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 75 mm |
| Rated Motor Speed | 6200 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 0.7 Nm |
| Motor Rated Output | 0.3 kW |
| System Continuous Torque | 0.7 Nm |
| System Peak Stall Torque | 2.1 Nm |
| Standard Option | N/A |
| UPC | 662453535524 |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B310H-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B310H-21 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B310H-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 75 mm |
| Rated Motor Speed | 6200 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 0.7 Nm |
| Motor Rated Output | 0.3 kW |
| System Continuous Torque | 0.7 Nm |
| System Peak Stall Torque | 2.1 Nm |
| Standard Option | N/A |
| UPC | 662453535524 |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B310H-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B310H-21 units instead of migration.
sAbout 1326AS-B310H-21
The 1326AS-B310H-21 servo motor is a 460 Volts AC servo motor manufactured by Allen-Bradley/Rockwell Automation. Its frame size measures 2.95 inches and it has a rated maximum speed of 6200 revolutions per minute when it is operated at 460 Volts AC and 5120 revolutions per minute when it is operated at 380 Volts AC. For mounting, the 1326AS-B310H-21 servo motor supports an IEC metric mounting base with a keyway. The 1326AS-B310H-21 servo motor belongs to the 1326AS series of rare-earth servo motors. Motors in this family feature neodymium-iron-boron permanent magnet rotors that provide quick acceleration and high peak torques. Additionally, motors in this family have an extruded aluminum housing to enhance heat transfer, a 3-phase sinusoidal wound stator field for smooth operation at low speeds, a UL-listed insulation system, and a precision balance of 0.0005 inches total peak-to-peak displacement.
The Allen-Bradley/Rockwell Automation 1326AS-B310H-21 servo motor has an economical and compact design that enables it to smoothly operate in extreme environments. The motor’s rated output power stands at 0.3 kiloWatts whiles its rated torque stands at 0.7 N-m. The motor’s system continuous torque and system peak stall torque are rated at 0.7 N-m and 2.1 N-m respectively. Also, the system continuous stall current and the system peak stall current for the 1326AS-B310H-21 servo motor are rated at 0.8 Amps and 2.4 Amps, respectively. The Allen-Bradley 1326AS-B310H-21 servo motor operates optimally in an industrial environment with an ambient temperature not exceeding 40 degrees Celsius. The motor supports the use of a motor junction box which allows the motor connectors to be mounted axially rather than radially and without extra wiring.
Technical Description of 1326AS-B310H-21
The Allen-Bradley 1326AS-B310H-21 has a 460V AC Voltage, a 75 mm Frame Diameter, and a 6200 rpm Rated Motor Speed. It also contains a 0.7 Nm System Continuous Torque and a 0.3 kW Motor Rated Output.