Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1398DDM020
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO DRIVE
- 20 AMP
- ULTRA 200 SERIES
- DIGITAL SERVO DRIVE
- BRUSHLESS SERVO
- 2.0 KWATTS CONTINUOUS POWER OUTPUT
- 141-339 VOLTS (DC) BUS VOLTAGE
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1398-DDM-020 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1398-DDM-020
- Condition:
- Used
- 1398DDM020
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO DRIVE
- 20 AMP
- ULTRA 200 SERIES
- DIGITAL SERVO DRIVE
- BRUSHLESS SERVO
- 2.0 KWATTS CONTINUOUS POWER OUTPUT
- 141-339 VOLTS (DC) BUS VOLTAGE
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1398-DDM-020
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Weight | 14.02 lbs (6.36 kg) |
| Dimensions | 14.2 x 4.10 x 8.93 in (360.6 x 104.1 x 226.8 mm) |
| Operating Temperature | 32-131 F (0-55 C) |
| Continuous Power Output | 120 Volts rms 1.2 kWatts; 240 Volts rms 2.0 kWatts |
| Peak Power Output | 120 Volts rms 2.5 kWatts; 240 Volts rms 5 kWatts |
| Output Peak Current | 20 amps |
| Bus Voltage | 141-339 Volts (DC) |
| AC Input Current | 19 amps rms |
| AC Input Voltage | 100-240 rms Volts Nominal (Single Phase) |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-020 |
| UPC | 662453565286 |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Weight | 14.02 lbs (6.36 kg) |
| Dimensions | 14.2 x 4.10 x 8.93 in (360.6 x 104.1 x 226.8 mm) |
| Operating Temperature | 32-131 F (0-55 C) |
| Continuous Power Output | 120 Volts rms 1.2 kWatts; 240 Volts rms 2.0 kWatts |
| Peak Power Output | 120 Volts rms 2.5 kWatts; 240 Volts rms 5 kWatts |
| Output Peak Current | 20 amps |
| Bus Voltage | 141-339 Volts (DC) |
| AC Input Current | 19 amps rms |
| AC Input Voltage | 100-240 rms Volts Nominal (Single Phase) |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-020 |
| UPC | 662453565286 |
About 1398-DDM-020
The Allen-Bradley 1398-DDM-020 ULTRA 200™ Servo Drive is a member of the 1398 ULTRA ™ Series. The module weighs 14.02 lbs and it has a 7-segment LED status display. This servo drive has phase-to-phase and phase-to-ground short-circuit protection. The peak output current of this version is 20A, the internal continuous output current is 10A, and the Internal continuous output power is 2 kW. The internal continuous shunt power of this drive is 50W. The internal peak shunt power of the 1398-DDM-020 is 4.5 kW. The continuous input current 19A. The input voltage varies from 100-240V AC RMS nominal (88-265 Volts) at 47-63 Hz.
The 1398-DDM-020 Servo Drive has features that include a DC bus that is used for power leveling or using a shared power supply and it is available externally and a splendid multi-processor design. For precise speed command input, there is a 16-bit A/D converter. The flash memory can be upgraded and the personality module can save settings parameters and ease drive replacement. It is resistant to electromagnetic waves because there are internally-shielded filters. The 1398-DDM-020 has an air intake and an air exhaust for circulation and to keep the drive temperature. Please follow the installation guidelines to avoid damaging the module. This module is intended for mounting in a well-grounded mounting. When doing maintenance, please wait for the DC voltage has reached a safe level before starting work to avoid electric shock.