Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1398DDM009X
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 11/30/2010
- SERVO DRIVE
- ULTRA 100
- UNIVERSAL
- ANALOG
- 1.5HP
- 1KW
- 15AMP
- 1PHASE
- 110-240VAC
- 50/60HZ
- ELECTRO CRAFT
- RELIANCE ELECTRIC
- 1398-DDM-009X
- 9101-1553
- 9101-1546
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1398-DDM-009X Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1398-DDM-009X
- Condition:
- Used
- 1398DDM009X
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 11/30/2010
- SERVO DRIVE
- ULTRA 100
- UNIVERSAL
- ANALOG
- 1.5HP
- 1KW
- 15AMP
- 1PHASE
- 110-240VAC
- 50/60HZ
- ELECTRO CRAFT
- RELIANCE ELECTRIC
- 1398-DDM-009X
- 9101-1553
- 9101-1546
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1398-DDM-009X
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Dimensions | 7.80 x 3.83 x 5.75 in (198.12 x 97.30 x 146.05 mm) |
| Communication port | One (1) RS232 port |
| Wire size | 2.5 (14) |
| Inrush Current | 100 A peak |
| Input current | 9 A Acrms |
| Line Voltage | 100-240 VAC, 1-Phase |
| Continuous Output Current | 5 A |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-009X |
| Continuous Power Output | 120 Vac = 0.6 kWatts 240 Vac = 1.2 kWatts |
| Output Peak Current | 15 A |
| Peak Power Output | 120 Vac = 1.3 kWatts; 240 Vac = 2.7 kWatts |
| Bus Voltage | 141-339 Vdc |
| Operating Temperature | 32-131 F (0-55 C) |
| AC Input Current | 9 amps rms |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| AC Input Voltage | 100-240 Vac rms Nominal (Single Phase) |
| Weight | 4.5 lbs (2.05 kg) |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Dimensions | 7.80 x 3.83 x 5.75 in (198.12 x 97.30 x 146.05 mm) |
| Communication port | One (1) RS232 port |
| Wire size | 2.5 (14) |
| Inrush Current | 100 A peak |
| Input current | 9 A Acrms |
| Line Voltage | 100-240 VAC, 1-Phase |
| Continuous Output Current | 5 A |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-009X |
| Continuous Power Output | 120 Vac = 0.6 kWatts 240 Vac = 1.2 kWatts |
| Output Peak Current | 15 A |
| Peak Power Output | 120 Vac = 1.3 kWatts; 240 Vac = 2.7 kWatts |
| Bus Voltage | 141-339 Vdc |
| Operating Temperature | 32-131 F (0-55 C) |
| AC Input Current | 9 amps rms |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| AC Input Voltage | 100-240 Vac rms Nominal (Single Phase) |
| Weight | 4.5 lbs (2.05 kg) |
About 1398-DDM-009X
At 120VAC input, the drive’s peak power output is 1.3 kWatts and 0.6 kWatts continuous power output while for 240 VAC input, the peak power output is 2.7 kWatts and continuous power output of 1.2 kWatts. It has a rated power dissipation of 48 Watts which does not include the external shunt regulator.
This drive comes with selectable input and outputs. Configurable digital inputs are Drive Mode Select, Integrator Inhibit, Follower Enable, Forward Enable, Reverse Enable, Operation Mode Override, Preset Selects, Start Index, Define Home, Remove Command Offset, and Start Homing Sensor. For digital outputs, the configurable parameters are In-Position, Within Window, Zero Speed, Speed Window, ± Current Limit, Up To Speed, Drive Enabled, Bus Charged, Disabling Motion, In Motion, In Dwell, Sequence Complete, Registered, At Home and Axis Homed.
This drive comes with a single RS232 interface located at the J5 connector. This port can be used to communication with programming workstation for configuration of the drive. It also has J1 terminal for designated for drive enable and reset fault inputs and external 12-24VDC power supply. Encoder connection is terminated at terminal J2 and incoming supply is wired to terminal strip TB1.
. The 1398-DDM-009X has a BUS voltage ranging between 141 and 339 Volts DC at a capacitance of 1880 µF, and a capacitive energy absorption of 51J. The 1398-DDM-009X has a power dissipation of about 48W and a NEMA 12 enclosure type. The 1398-DDM-009X is built to function optimally at a temperature range between 0 and 50 degrees Celsius (32 and 122 degrees Fahrenheit) and between 5 and 95% non-condensing relative humidity. It can function optimally without de-rating at an altitude of 1500 meters (5000 feet) but it begins to de-rate at 3% for every additional 300 meters in height. It has 5.0 Volts DC signal power output motor encoder interface with ABS input at around 0 to 5 Volts. It has an RS-232 serial port for connection to other devices, and a 3-level LED display status. The 1398-DDM-009X is equipped with 4 selectable digital inputs and an optically isolated, 4.5mA nominal ENABLE input with 1.5 milliseconds minimum ON time. It has two selectable and one dedicated relay output (BRAKE and DRIVE READY at 1.0A/100mA nominal open relay). It also has an analog input interface (command input and current limit), and a single Analog1 output interface. The 1398-DDM-009X has a weight of 2.05 kilograms (4.5 pounds) and dimensions of 198.12 x 97.30 x 146.05 millimeters.
FAQ for 1398-DDM-009X
What is the supply voltage requirement of the 1398-DDM-009X?
The 1398-DDM-009X requires an input supply of 100-240 VAC, 1-Phase @ 50/60 Hz frequency.
Does this drive come with a communication interface?
Yes. It has One (1) RS232 serial interface which may be used for communication with programming workstation