Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1398DDM005
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 11/30/2010
- SERVO DRIVE
- 120/240 VAC INPUT
- 1 PHASE
- 50/60 HZ
- 120/240 VAC OUTPUT
- 0-400 HZ
- 500 WATTS
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1398-DDM-005 DRIVE, 7.5A PEAK, ULTRA 100 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1398-DDM-005
- Condition:
- Used
- 1398DDM005
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 11/30/2010
- SERVO DRIVE
- 120/240 VAC INPUT
- 1 PHASE
- 50/60 HZ
- 120/240 VAC OUTPUT
- 0-400 HZ
- 500 WATTS
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1398-DDM-005
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Weight | 3.7 lbs (1.7 kg) |
| Dimensions | 7.80 x 2.86 x 5.75 in (198.12 x 72.60 x 146.05 mm) |
| Continuous Power Output | 120 Vac 0.3 kWatts; 240 Vac 0.6 kWatts |
| Operating Temperature | 32-131 F (0-55 C) |
| Peak Power Output | 120 Vac 0.9 kWatts; 240 Vac 1.8 kWatts |
| Output Peak Current | 7.5 amps |
| Bus Voltage | 141-339 Volts (DC) |
| AC Input Current | 5 amps rms |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-005 |
| AC Input Voltage | 100-240 Vac rms Nominal (Single Phase) |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Weight | 3.7 lbs (1.7 kg) |
| Dimensions | 7.80 x 2.86 x 5.75 in (198.12 x 72.60 x 146.05 mm) |
| Continuous Power Output | 120 Vac 0.3 kWatts; 240 Vac 0.6 kWatts |
| Operating Temperature | 32-131 F (0-55 C) |
| Peak Power Output | 120 Vac 0.9 kWatts; 240 Vac 1.8 kWatts |
| Output Peak Current | 7.5 amps |
| Bus Voltage | 141-339 Volts (DC) |
| AC Input Current | 5 amps rms |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-005 |
| AC Input Voltage | 100-240 Vac rms Nominal (Single Phase) |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
About 1398-DDM-005
The Allen-Bradley 1398-DDM-005 ULTRA 100™ is a servo drive that has a compact size. The ULTRA 100™ Family is a part of The 1398 ULTRA ™ Series of servo drives. In this module, the display uses a 3-level LED display on its front panel. This module is the lightest drive in the 1398 ULTRA ™ Series at 3.7 lbs. The speed control of this module ranges from 0-32.767 RPM. The maximum heat dissipation of this module is about 48W. The 1398-DDM-005 has an AC input voltage of 100-240V AC (RMS) single-phase at 43-63 Hz. The 1398-DDM-005 has an AC input current of 5A. The bus voltage for all drives in the Ultra 100 series is 141-339V DC. The DC bus capacitor can withstand a high voltage after the incoming power has been released, but it will usually discharge in a few seconds.
The Allen-Bradley 1398-DDM-005 has several features including an I/O digital channel that allows users to program the drive to fit the user's desired applications, a touchpad to monitor and modify the drive, and a self-diagnosis feature that can detect faults. This module also has bus overvoltage protection and bus undervoltage protection. The 1398-DDM-005 supports Programmable Logic Controllers (PLCs). The power for the I/O should be provided by an external power source of 12-24V DC. Remember to do periodic maintenance. One of the necessary maintenance treatments is to clean dust and dirt out of the inside of the module. Always check the state of the cable insulation and connections.