Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1336BDBSP48A
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- PC BOARD
- GATE DRIVE
- 350 HP
- 575 VAC
- PCB BOARD ASSEMBLY
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1336-BDB-SP48A Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1336-BDB-SP48A
- 1336BDBSP48A
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- PC BOARD
- GATE DRIVE
- 350 HP
- 575 VAC
- PCB BOARD ASSEMBLY
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1336-BDB-SP48A
| Manufacturer: | Rockwell Automation |
| Brand: | Allen-Bradley |
| Product Family: | Adjustable Frequency Drives |
| Bulletin Number: | 1336 |
| Product Type: | Spare part |
| Assembly Level: | Level 1; Major Assembly |
| Description: | Gate Driver PCB |
| Compatible Drives: | Plus (S), Plus II (F), Impact (E) and Force (T) |
| Voltage: | 575V AC |
| Frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power Rating: | 300 HP |
| Temperature Range: | 0-60 degrees Celsius |
| Frame Type: | G |
| No. of kits required per drive: | 1 |
| Revision: | A |
| Part Number: | 1336-BDB-SP48A |
| Alternate Part Number: | 1336-BDB-SP48D |
| Troubleshooting guide part code: | BASEDRV / PWRSPLY |
| Troubleshooting guide name: | Base Driver Board |
| Brand | Allen-Bradley / Rockwell Automation |
| Series | 1336 PCB Boards |
| Part Number | 1336-BDB-SP48A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1336-BDB-SP48A has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1336-BDB-SP48A units instead of migration.
| Manufacturer: | Rockwell Automation |
| Brand: | Allen-Bradley |
| Product Family: | Adjustable Frequency Drives |
| Bulletin Number: | 1336 |
| Product Type: | Spare part |
| Assembly Level: | Level 1; Major Assembly |
| Description: | Gate Driver PCB |
| Compatible Drives: | Plus (S), Plus II (F), Impact (E) and Force (T) |
| Voltage: | 575V AC |
| Frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power Rating: | 300 HP |
| Temperature Range: | 0-60 degrees Celsius |
| Frame Type: | G |
| No. of kits required per drive: | 1 |
| Revision: | A |
| Part Number: | 1336-BDB-SP48A |
| Alternate Part Number: | 1336-BDB-SP48D |
| Troubleshooting guide part code: | BASEDRV / PWRSPLY |
| Troubleshooting guide name: | Base Driver Board |
| Brand | Allen-Bradley / Rockwell Automation |
| Series | 1336 PCB Boards |
| Part Number | 1336-BDB-SP48A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1336-BDB-SP48A has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1336-BDB-SP48A units instead of migration.
sAbout 1336-BDB-SP48A
The 1336-BDB-SP48A board is a spare part for the Allen-Bradley Bulletin 1336 family of adjustable frequency drives. This particular spare part is a PCB or gate drive board that is compatible for use with the 1336 Plus (S), Plus II (F), Force (T), and Impact (E) drives. The PCB can be used with a voltage rating of 575 Volts AC and it comes with a 350 Horsepower output power rating. The normal operating frequency of the PCB is 50 to 60 Hertz. The 1336-BDB-SP48A PCB is an amplifier device that converts a lower power input into a high current that is used by the IGBT brake. The gate drive board turns the IGBT brake on and off and it supplies power to the main control and isolation boards. The unit is installed between the main control board and chassis, and it is separated and installed on a dedicated gate drive board mounting plate for easy maintenance and removal.
The 1336-BDB-SP48A board connects to the mainboard by using jumper connections. Typical errors that may require gate driver board replacement are Error display EE INIT READ 53 messages or when the bus voltage is not present even if the power is applied. The input and output power connections are made through terminal block TB1 on the gate drive board for drives with Frame Size B and ratings of 1 to 15 Horsepower and 240 Volts, 1 to 30 Horsepower and 380 Volts, or 1 to 20 Horsepower and 600 Volts. Drives with higher Horsepower ratings and frame sizes C, D, E, G, and H have TB1 terminal blocks that are located on the bottom of the drive where both the input and output power connections need to be made. During the removal of the 1336-BDB-SP48A board, the drive board mounting plate must be removed first. Ensure that the lockout power is disconnected from the drive before disassembly. Verify the presence of voltage by measuring the +DC and -DC values on terminal block TB1. Begin drive service only when the bus voltage has been discharged to 0 Volts.
Technical Description of 1336-BDB-SP48A
The 1336-BDB-SP48A board belongs to the Allen-Bradley Bulletin 1336 drive series. This unit is a PCB gate drive board and a spare part for the 1336 Plus, Plus II, Impact, and Force drives.