Siemens 1FK7100-2AF71-1UA0
Siemens
Part
#1FK7100-2AF71-1UA0
Condition:
New
In stock icon7 in stock
Adding to cart… The item has been added
SIMOTICS S synchronous motor 1FK7-CT PN=3.8 kW; UDC=600 V M0=18 Nm (100K); NN=3000 rpm; naturally cooled design IMB 5 (IM V1, IM V3) flange 1 power connector rotatable multi-pole resolver with DRIVE-CLiQ interface shaft with feather key, tolerance N without holding brake degree of protection IP64
quick-delivery
QUICK DELIVERY
free-shipping
FREE SHIPPING
1-year-warranty
2 YEAR WARRANTY
esy-returns
EASY RETURNS
Questions?
Speak with a real person who will go out of the way to help!
Chat
Reviews
  • 1FK71002AF711UA0
  • SERVO MOTOR
  • 1FK7 COMPACT SYNCHRONOUS MOTOR
  • 3 PHASE
  • 8.0 AMP
  • 3.8 KW
  • 3000 RPM
  • 18 NM
  • 100 MM SHAFT HEIGHT