Siemens 3RT1036-1AC24
Siemens
Part
#3RT1036-1AC24
Condition:
New
In stock icon4 in stock
Adding to cart… The item has been added
Power contactor, AC-3 50 A, 22 kW / 400 V 24 V AC, 50 / 60 Hz, 2 NO + 2 NC, 3-pole, Size S2, Screw terminal !!! Phased-out product !!! Successor is SIRIUS 3RT2 Preferred successor type is >>3RT2036-1AC24<<
quick-delivery
QUICK DELIVERY
free-shipping
FREE SHIPPING
1-year-warranty
2 YEAR WARRANTY
esy-returns
EASY RETURNS
Questions?
Speak with a real person who will go out of the way to help!
Chat
Reviews
  • 3RT10361AC24
  • DISCONTINUED BY MANUFACTURER 10/01/2020
  • POWER CONTACTOR
  • 50 AMP
  • 3 POLE
  • 400 V
  • 24 VAC COIL