Allen Bradley 836T-T302JX24X15
Allen Bradley- Part
- #836T-T302JX24X15
QUICK DELIVERY
FREE SHIPPING
2 YEAR WARRANTY
EASY RETURNS
Reviews
836T-T302JX24X15
Description: 836T Oil-tight Pressure Controls
Style of Device
T - Style Pressure Control
T - Style Pressure Control
Custom Trip or Reset Setting
Default Factory Setting
Default Factory Setting
Operator Type
Piston without Seal
Piston without Seal
Adjustable Pressure Selection (Operating Range)
3000 psi
3000 psi
Adjustable Differential (Approximate Mid-Range Values)
175 psi
175 psi
Enclosure Type
Enclosure Type 1, 4 and 13 Industrial use.
Contact Block Type
S.P.D.T. , 2 - circuit contact block
Ordering Modifications
X24, 5-Pin Mini type receptacle, Option wiring reference (J9 wiring) with Pilot light
Pilot Lights
X15, Red LED Pilot Light 24V DC