Allen Bradley 20AE017A0AYNNNC0 PowerFlex 70 AC Drive 17 A at 15 Hp 20A
Allen Bradley
Part
#20AE017A0AYNNNC0
Condition:
New
In stock icon7 in stock
Adding to cart… The item has been added
Revisions: Ser A  Description: This PowerFlex 70 by AB is a 11 kilowatt drive. Additionally, this Allen-Bradley/Rockwell Automation PF70 has a ND output rating of 15 horsepower. This PowerFlex 70 AC drive is a 17 Amp rated AC drive. It has a blank cover instead of the HIM and needs 600 VAC (60 Hz) to operate. This PF70 comes with an enhanced control card installed.
quick-delivery
QUICK DELIVERY
free-shipping
FREE SHIPPING
1-year-warranty
2 YEAR WARRANTY
esy-returns
EASY RETURNS
Questions?
Speak with a real person who will go out of the way to help!
Chat
Reviews
    Technical Specifications for 20AE017A0AYNNNC0
ManufacturerRockwell Automation
BrandAllen-Bradley
Part Number/Catalog No.20AE017A0AYNNNC0
Voltage600V AC
Ph3
Amps17
kW(Hp)11 (15)
FrameD
EnclosurePanel Mount - IP 20, NEMA/UL Type 1
Interface ModuleBlank Cover
TypeManual
w/BrakeYes
w/ResistorNo
RatingNot Filtered A & B Frames (Optional) C, D & E Frames
Network TypeNone
ControlEnhanced
Safe OffNo
FeedbackNo Feedback - Enhanced Control
BrandAllen-Bradley
Voltage600V AC
Ph3
Amps17
kW(Hp)11 (15)
FrameD
Interface ModuleBlank Cover
TypeManual
w/BrakeYes
w/ResistorNo
Network TypeNone
ControlEnhanced
Safe OffNo
s
About 20AE017A0AYNNNC0
The 20AE017A0AYNNNC0 is built to flawlessly ride through 15 milliseconds power outage, and it provides protection against ground fault and phase to phase fault using field removable Metal Oxide Varistor. This drive like all PowerFlex 70 AC drives, provides class 10 electronic motor overload protection, 110% (of rated) output overload capacity for seconds, and it has programmable and independent acceleration and deceleration times. It provides control via sine coded Pulse Width Modulated Signal with 4 kHz control frequency, and it has output frequency range, configurable between 0 to 400 Hertz. Users can selectively adjust output voltage range from 0 to rated motor voltage, it has an internal transistor braking system for smooth motor operation. The 20AE017A0AYNNNC0 has torque performance range of +/-10% without an encoder, and it has a speed relation of 0.1% of base speed across 120:1 speed range. This panel mount drive has a NEMA Type 1 rated industrial enclosure which provides ambient cabinet temperature range of 0 to 50 degree Celsius (32 to 122 degree Fahrenheit) with a storage temperature of –40 to +70 degree Celsius (–40 to +158 degree Fahrenheit). The 20AE017A0AYNNNC0 weighs approximately 6.89 Kilogram (without package), with an approximate dimension of 185.0 x 300.0 x 179.8 millimeters, and it has ABS, c-UL-us, CE, EAC, and KCC certifications.
Technical Description of 20AE017A0AYNNNC0
This Allen Bradley PowerFlex 70 is a 11 (15) kW(Hp) AC Drive. This PF 70 comes with Enhanced Control, a Blank Cover, and w/Brake. This AB VFD is Frame size D and powered with 600V AC 3 Phase and 3 Amps.