Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 2090-UXNFBMP-S15 MP-Series 15 m Length Feedback Cable
Allen Bradley- Part
- #2090-UXNFBMP-S15
Cable,Ultra,Non-Flex,Motor Feedback,MP,15M.
The product offered is sold as used surplus. Texnite is not an authorized surplus dealer or affiliate of the Manufacturer associated with this product. It's possible that the product may contain older date codes or belong to an earlier series compared to items available directly from the factory or authorized dealers. As Texnite is not an authorized distributor of this product, the Original Manufacturer's warranty does not apply.
Although numerous Allen-Bradley PLC products may contain pre-installed firmware, Texnite does not confirm whether a PLC product has firmware or if the firmware corresponds to the revision level required for your specific application. Additionally, Texnite does not guarantee or imply your capability or entitlement to download or acquire firmware for the product from Rockwell, its distributors, or any other source. Furthermore, Texnite does not assert your right to install any such firmware on the product. Texnite neither obtains nor provides firmware on behalf of customers. It remains your responsibility to adhere to the terms stated in any End-User License Agreement or a similar document related to obtaining or installing firmware.
Technical Specifications for 2090-UXNFBMP-S15
| Brand | Allen-Bradley / Rockwell Automation |
| Series | 2090 Cables |
| Manufacturer: | Rockwell Automation / Allen-Bradley |
| Part Number | 2090-UXNFBMP-S15 |
| Product Type: | Feedback cable |
| Part Number: | 2090-CFBM4E2-CATR |
| Product Type | Motor Encoder Feedback Cable |
| Cable type: | Standard, non-flex cable |
| Cable Type | Non-Flex |
| Cable connector, Motor End | SpeedTec M7 connector |
| No. of pins | 17 pins |
| Connector orientation | 45 Degrees |
| Voltage Rating | 300 Volts |
| Connector | End Bayonet to D Connector (Drive End) |
| Cable connector, Drive end | 15-pin DD connector |
| Material | Industrial TPE |
| No. of leads | 15-pins |
| Cable Length | 15 m |
| Cable diameter | 9.6 mm or 0.38 inch |
| Cable Color | Black |
| Wire size | 28 AWG for feedback; AWG 16 for power, 5V; AWG 22 for power, 9V |
| Bayonet Cable | Yes |
| Jacket material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Jacket color | Black |
| Cable weight | 0.120 kg/m (1.35 lb/ft) |
| Brand | Allen-Bradley / Rockwell Automation |
| Series | 2090 Cables |
| Manufacturer: | Rockwell Automation / Allen-Bradley |
| Part Number | 2090-UXNFBMP-S15 |
| Product Type: | Feedback cable |
| Part Number: | 2090-CFBM4E2-CATR |
| Product Type | Motor Encoder Feedback Cable |
| Cable type: | Standard, non-flex cable |
| Cable Type | Non-Flex |
| Cable connector, Motor End | SpeedTec M7 connector |
| No. of pins | 17 pins |
| Connector orientation | 45 Degrees |
| Voltage Rating | 300 Volts |
| Connector | End Bayonet to D Connector (Drive End) |
| Cable connector, Drive end | 15-pin DD connector |
| Material | Industrial TPE |
| No. of leads | 15-pins |
| Cable Length | 15 m |
| Cable diameter | 9.6 mm or 0.38 inch |
| Cable Color | Black |
| Wire size | 28 AWG for feedback; AWG 16 for power, 5V; AWG 22 for power, 9V |
| Bayonet Cable | Yes |
| Jacket material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Jacket color | Black |
| Cable weight | 0.120 kg/m (1.35 lb/ft) |
About 2090-UXNFBMP-S15
The 2090-UXNFBMP-S15 is a motor feedback cable that is manufactured by Allen-Bradley. This cable is part of the Kinetix motion control system which is a standard, non-flex cable type. This cable comes in black color with an industrial-grade Thermoplastic Elastomer (TPE) jacket. The 2090-UXNFBMP-S15 measures 15 meters in length with an approximate weight of 0.120 kg/m (1.35 lb/ft). One end of the cable for drive connection is a SpeedTec M7 connector while the other end is a 15-pin DD connector. Within the cable are 28 American Wire Gauge (AWG) size cables for feedback and AWG 16 and 22 for power connections rated 5V and 9V, respectively. The 2090-UXNFBMP-S15 has a static bend radius f 67.2 mm or 2.6 inches while the cable diameter is 9.6 mm or 0.38 inches. The 15-pin DD connector is at a 45 Degree orientation which measures 50.0 mm or 2.0 inches from the tip to the base of the connector; 33.5 mm or 1.3 inches in length and 16.0 mm or 0.6 inches in height. The 2090-UXNFBMP-S15 can be used to couple with 2090-CFBM4E2-CATR feedback transition cables, for machines transitioning from Kinetix MPL servo motor or any other compatible MP series servo motors. The other end directly attaches to the servo drive, connecting power and encoder feedback at the same time. The 2090-CFBM4E2-CATR provides a secure and tight connection that is resistant to vibration and shock, typically experienced during motor movement that is particularly high during motor startup. It also provides easy connection as wires do not need to be terminated one by one instead, lock into place via a simple turn of the receptacle. The connection error is also prevented as the notches in the connector do not mate when improperly aligned.
The 2090-UXNFBMP-S15 feedback cable is a motor encoder feedback cable that has been manufactured by Allen-Bradley as a member of the 2090 series of industrial power and feedback cables. It is a control cable type and it comes with a voltage rating of 300 Volts. This feedback cable is also part of the bayonet cable subcategory from the 2090 series and it features a motor feedback connector (a D-sub connector at the drive) with a high resolution as well as incremental encoder feedback. The length of the Allen-Bradley 2090-UXNFBMP-S15 motor encoder feedback cable is 15 meters and it is made of an industrial-grade thermoplastic elastomer material. Generally, the 2090 series motor and actuator cables are available in different models, and each of them provides several options for a specific application. The 2090 series power and feedback cables include the 2090-UXNFBMP-S15 feedback cable and a wide range of feedback and power cables that have rugged DIN connectors to help with making connections to the motion control system. There are also the standard non-flex motor power cables as well as feedback cables which are designed and intended for the servo motors and actuators made by Allen-Bradley. There are continuous-flex rated cables that are intended for use with moving applications. Additionally, the standard (non-flex) transition and continuous-flex extension cables are designed perfectly for the applications that need them. During the installation, the 2090-UXNFBMP-S15 feedback cable runs between the drive and motor. However, the users need to be careful to avoid stressing the cable by making bends in it that are too sharp.