Allen Bradley 140M-D8N-B63-TE Motor Circuit Protector Circuit- Breaker
Allen Bradley- Part
- #140M-D8N-B63-TE
QUICK DELIVERY
FREE SHIPPING
2 YEAR WARRANTY
EASY RETURNS
Reviews
140M-D8N-B63-TE
Description: 140M MPCBs and MCPs
Supply Voltage
480V 60Hz
480V 60Hz
Maximum Available Fault Current
5 kA
5 kA
Circuit Breaker Type
Motor Circuit Protector
Motor Circuit Protector
Rated Operational Current (A)
6.3A
6.3A
Application
Standard Magnetic Trip (Fixed at 13 x le)
Frame Size
Frame Size D
Frame Size D
Magnetic Trip Current (A)
82A Fixed
82A Fixed