Allen Bradley 140M-C2N-A63-PKD-XC Motor Circuit Protector Circuit- Breaker
Allen Bradley- Part
- #140M-C2N-A63-PKD-XC
QUICK DELIVERY
FREE SHIPPING
2 YEAR WARRANTY
EASY RETURNS
Reviews
140M-C2N-A63-PKD-XC
Description: 140M MPCBs and MCPs
Supply Voltage
480V 60Hz
480V 60Hz
Maximum Available Fault Current
5 kA
5 kA
Circuit Breaker Type
Motor Circuit Protector
Motor Circuit Protector
Rated Operational Current (A)
0.63A
0.63A
Application
Standard Magnetic Trip (Fixed at 13 x le)
Frame Size
Frame Size C
Frame Size C
Magnetic Trip Current (A)
8.2A Fixed
8.2A Fixed
Breaking Capacity
Standard Breaking Capacity
Standard Breaking Capacity
UL Listed Application Ratings
UL 508 - Manual Motor Controller
Coordination Type
Type 1
Type 1
Side Mount Shunt Trip and Undervoltage Release
Shunt Trip
Shunt Trip
Voltage (for Shunt Trip and Undervoltage Release)
110V 50/60Hz
110V 50/60Hz