Allen Bradley 140M-D8N-C25-PD Motor Circuit Protector Circuit- Breaker
Allen Bradley- Part
- #140M-D8N-C25-PD
Reviews
140M-D8N-C25-PD
Description: 140M MPCBs and MCPs
Supply Voltage
480V 60Hz
480V 60Hz
Rated Operational Current (A)
25A
25A
Magnetic Trip Current (A)
325A Fixed
325A Fixed
Breaking Capacity
High Breaking Capacity
High Breaking Capacity
UL Listed Application Ratings
UL 508 - Manual Motor Controller
Coordination Type
Type 1
Type 1
Side Mount Shunt Trip and Undervoltage Release
Shunt Trip
Shunt Trip
Voltage (for Shunt Trip and Undervoltage Release)
105V 50Hz / 120V 60Hz
105V 50Hz / 120V 60Hz