Allen Bradley 140M-D8N-C16-KY-MT Motor Circuit Protector Circuit- Breaker
Allen Bradley- Part
- #140M-D8N-C16-KY-MT
QUICK DELIVERY
FREE SHIPPING
2 YEAR WARRANTY
EASY RETURNS
Reviews
140M-D8N-C16-KY-MT
Description: 140M MPCBs and MCPs
Supply Voltage
480V 60Hz
480V 60Hz
Maximum Available Fault Current
5 kA
5 kA
Circuit Breaker Type
Motor Circuit Protector
Motor Circuit Protector
Rated Operational Current (A)
16A
16A
Application
Standard Magnetic Trip (Fixed at 13 x le)
Frame Size
Frame Size D
Frame Size D
Magnetic Trip Current (A)
208A Fixed
208A Fixed
Breaking Capacity
High Breaking Capacity
High Breaking Capacity
UL Listed Application Ratings
UL 508 - Manual Motor Controller
Coordination Type
Type 1
Type 1
Side Mount Shunt Trip and Undervoltage Release
None
None
Front Mount Auxiliary and Trip Contacts
Side Mount Auxiliary and Trip Contacts (TESTDESC)
Knobs and Adaptor
Lockable Twist Knob - Red/Yellow
Busbar Mounting (Only for Use with 141A Mounting System)