Allen Bradley 140M-D8N-C16-KN-MT-RD-TE Motor Circuit Protector Circuit- Breaker
Allen Bradley- Part
- #140M-D8N-C16-KN-MT-RD-TE
Reviews
140M-D8N-C16-KN-MT-RD-TE
Description: 140M MPCBs and MCPs
Supply Voltage
480V 60Hz
480V 60Hz
Rated Operational Current (A)
16A
16A
Magnetic Trip Current (A)
208A Fixed
208A Fixed
Breaking Capacity
High Breaking Capacity
High Breaking Capacity
UL Listed Application Ratings
UL 508 - Manual Motor Controller
Coordination Type
Type 1
Type 1
Side Mount Shunt Trip and Undervoltage Release
None
None
Front Mount Auxiliary and Trip Contacts
1 N.C. + 1 N.O. (SC + OL)
1 N.C. + 1 N.O. (SC + OL)
Side Mount Auxiliary and Trip Contacts (TESTDESC)
2 N.O.
2 N.O.
Knobs and Adaptor
Lockable Twist Knob - BlackSpacing Adaptor for UL508 Type E
Busbar Mounting (Only for Use with 141A Mounting System)