Allen Bradley 140M-C2N-B16-KN Motor Circuit Protector Circuit- Breaker
Allen Bradley- Part
- #140M-C2N-B16-KN
QUICK DELIVERY
FREE SHIPPING
2 YEAR WARRANTY
EASY RETURNS
Reviews
140M-C2N-B16-KN
Description: 140M MPCBs and MCPs
Supply Voltage
480V 60Hz
480V 60Hz
Maximum Available Fault Current
5 kA
5 kA
Circuit Breaker Type
Motor Circuit Protector
Motor Circuit Protector
Rated Operational Current (A)
1.6A
1.6A
Application
Standard Magnetic Trip (Fixed at 13 x le)
Frame Size
Frame Size C
Frame Size C
Magnetic Trip Current (A)
21A Fixed
21A Fixed