Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1398DDM150
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 11/30/2010
- UNIVERSAL DIGITAL SERVO DRIVE
- 150 AMP
- 3 PHASE
- PEAK
- ULTRA 200 SERIES
- WITH INDEXING
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1398-DDM-150
Allen Bradley- Part
- #1398-DDM-150
- Condition:
- New
- 1398DDM150
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 11/30/2010
- UNIVERSAL DIGITAL SERVO DRIVE
- 150 AMP
- 3 PHASE
- PEAK
- ULTRA 200 SERIES
- WITH INDEXING
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1398-DDM-150
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Weight | 31.00 lbs (14.06 kg) |
| Bus Voltage | 141-339 Volts DC |
| Dimensions | 14.20 x 8.00 x 8.84 in (360.7 x 203.20 x 224.50 mm) |
| Output Peak Current | 150 amps |
| AC Input Current | 46 amps |
| Continuous Power Output | 240 Volts rms 15 kWatts (Three Phase) |
| AC Input Voltage | 100-240 Volts rms Nominal (Three Phase) |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| Peak Power Output | 240 Volts rms 36 kWatts |
| Amperage | 150 AMP Peak |
| Output Power | 15 kW |
| AC Input Current | 110-230 VAC, 50-60 Hz |
| Series | Ultra 200 |
| Type | Digital Servo Drive |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-150 |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Weight | 31.00 lbs (14.06 kg) |
| Bus Voltage | 141-339 Volts DC |
| Dimensions | 14.20 x 8.00 x 8.84 in (360.7 x 203.20 x 224.50 mm) |
| Output Peak Current | 150 amps |
| AC Input Current | 46 amps |
| Continuous Power Output | 240 Volts rms 15 kWatts (Three Phase) |
| AC Input Voltage | 100-240 Volts rms Nominal (Three Phase) |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| Peak Power Output | 240 Volts rms 36 kWatts |
| Amperage | 150 AMP Peak |
| Output Power | 15 kW |
| AC Input Current | 110-230 VAC, 50-60 Hz |
| Series | Ultra 200 |
| Type | Digital Servo Drive |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-150 |
About 1398-DDM-150
The Allen-Bradley 1398-DDM-150 ULTRA 200™ Servo Drive is a member of the 1398 ULTRA ™ family of servo drives. The 1398-DDM-150 is the biggest universal digital servo drive ever produced by Allen-Bradley with dimensions of 14.2 x 8 x 8.84 inches and a weight of 30.9 lbs. The peak output current of the 1398-DDM-150 is 150A and the continuous output current is 65A. This universal digital servo drive has 3-phase input voltage and phase-to-phase and phase-to-ground short-circuit protection. This module has a bus voltage of 141-339V DC. The 1398-DDM-150 module has embedded Motorola 68HC16 microcontrollers with EPROM that is equal to 128 KB of flash memory. Remember that the circuit on the drive is a potential source of severe electric shock. Please follow the safety guidelines.
The 1398-DDM-150 ULTRA 200™ Servo Drive already contains power supplies and does not need external sources. The module’s operating temperature is different from other versions with a range of 32-122°F. Do not remove the power or restart the drive while it is upgrading. The 1398-DDM-150 are designed and tested to meet the EMC Europe standard. Remember that high voltage may linger for up to 8 minutes after removing power.