Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1391BAA45A06
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO CONTROLLER
- HIGHER TORQUE SPEC (265%)
- 3 PHASE 230 VAC
- 45AMP 50/60HZ
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1391B-AA45-A06 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1391B-AA45-A06
- Condition:
- Used
- 1391BAA45A06
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO CONTROLLER
- HIGHER TORQUE SPEC (265%)
- 3 PHASE 230 VAC
- 45AMP 50/60HZ
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1391B-AA45-A06
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391B-AA45-A06 |
| Product Type | AC Servo Controller |
| Series | B |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Continuous Current(RMS) | 45A |
| Peak Current(RMS) | 90A |
| Continuous Power Output | 15 KW |
| Peak Power Output | 30 KW |
| Input Circuit Breaker Rating | 38A RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Static Gain | 1.5x Rated Motor I/RPM |
| Weight | 34 lbs. |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391B-AA45-A06 |
| Product Type | AC Servo Controller |
| Series | B |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Continuous Current(RMS) | 45A |
| Peak Current(RMS) | 90A |
| Continuous Power Output | 15 KW |
| Peak Power Output | 30 KW |
| Input Circuit Breaker Rating | 38A RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Static Gain | 1.5x Rated Motor I/RPM |
| Weight | 34 lbs. |
About 1391B-AA45-A06
The Allen-Bradley 1391B-AA45-A06 is a servo controller. It has a voltage of 230V, a current of 45 A, and a line frequency of 50-60 Hz. Note that the 1391B-AA45-A06 controller is a three-phase controller.
Some of the 1391B-AA45-A06 servo controller’s new features include provisions for the Allen-Bradley 1388 anti-backlash module to protect it from backlash and compatibility with a linear acceleration/deceleration module that can set a manual trapezoidal velocity profile for 1-4 preset speeds.
The 1391B-AA45-A06’s form factor is 1.03 or less, while its static gain (measured in A/RMS) is 1.5 x the rated motor current /RPM. It can handle a speed regulation change of up to 0.05% of the maximum motor speed if the controller is running with a 95% load, and it uses its current time history to determine the available peak power. The servo controller’s minimum efficiency at its rated load is 85%.
The 1391B-AA45-A06’s drift relative to its tach is as high as 0.07 RPM per degree Celsius. It can operate a temperature as low as 0 oC and at one as high as 60 oC. Its storage temperature range is slightly bigger, with a minimum temperature of 0 oC and a maximum temperature of 65 oC. The servo controller can handle a relative non-condensing humidity level between 5 and 95%.
The 1391B-AA45-A06 servo controller has a transformer input tolerance of 10 to -15% and its maximum RMS short-circuit current (measured in symmetrical amps) is 1300A. Its deadband rate is 0.