Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1391DES15DIAQB
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO CONTROLLER
- 230 VAC INPUT
- 3 PHASE
- 50/60 HZ
- 210 VAC OUTPUT
- 0-200 HZ
- 15 AMPS
- 5.5 KW
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1391-DES15-DI-AQB
Allen Bradley- Part
- #1391-DES15-DI-AQB
- Condition:
- New
- 1391DES15DIAQB
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO CONTROLLER
- 230 VAC INPUT
- 3 PHASE
- 50/60 HZ
- 210 VAC OUTPUT
- 0-200 HZ
- 15 AMPS
- 5.5 KW
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1391-DES15-DI-AQB
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391-DES15-DI-AQB |
| Product Type | Digital AC Servo Drive |
| Continuous Current | 15 Amps |
| User Interface | Integral Display |
| Output Configuration | Quad Encoder Output |
| Main Contactor Coil Voltage | 115 Volts AC |
| Nominal Bus Output Voltage | 300 Volts DC |
| Continuous Current (RMS) | 15 Amps |
| Peak Current (RMS) | 30 Amps |
| Continuous Power Output | 5 kW |
| Peak Power Output | 10 kW |
| Input Circuit Breaker Rating | 17 Amps RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300 Amps |
| Weight | 22 pounds |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391-DES15-DI-AQB |
| Product Type | Digital AC Servo Drive |
| Continuous Current | 15 Amps |
| User Interface | Integral Display |
| Output Configuration | Quad Encoder Output |
| Main Contactor Coil Voltage | 115 Volts AC |
| Nominal Bus Output Voltage | 300 Volts DC |
| Continuous Current (RMS) | 15 Amps |
| Peak Current (RMS) | 30 Amps |
| Continuous Power Output | 5 kW |
| Peak Power Output | 10 kW |
| Input Circuit Breaker Rating | 17 Amps RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300 Amps |
| Weight | 22 pounds |
About 1391-DES15-DI-AQB
The Allen-Bradley 1391–DES15-DI-AQB Digital AC Servo Drive is utilized with closed loop positioning and computer aided structures such as IMC products. The systems regulate the rotary motion or positioning of several machine affiliates on a computerized machine. Additionally, the 1391–DES15-DI-AQB has an encoder output which enhances system reliability. The encoder output produces 4 channels which are 256, 2048, 512, and 1024. Moreover, the 1391–DES15-DI-AQB changes a 3-phase 50-60 Hz input into variable AC voltage with measured frequency, breadth, and phase. The primary aim of the manual is to direct in the interface, connection, program design, and troubleshooting of the 1391-DES Digital AC Servo Drive.
The 1391–DES15-DI-AQB has several features which are essential in a distinctive computerized appliance servo system. Its input is protected against fleeting voltage. Also, it has a vital circuit breaker which can expose all 3 AC line leads if there is a short circuit. Additionally, it has a typical 300V DC power bus supply which comprises a fundamental shunt regulator. There is also a patent current control implementation, a prompted startup procedure to reduce the time, true vector control, a programming panel, and a 2-line LCD display. Lastly, the 1391–DES15-DI-AQB has 3 drive ratings which have matching mounting dimensions and are in the same physical package.
The 1391–DES15-DI-AQB comes with a manual that is divided into 11 chapters. Some chapters have diagrams which help the user to understand how the system work and there is an appendix section which covers the dimensions, the interconnected drawings, the cable information, and the parameter record.
The 1391-DES15-DI-AQB AC servo controller needs an enclosed environment that is dry, clean, and well-ventilated. Contaminants such as oil, condensation, dust, and coolants should be kept away from it at all times.
Technical Description of 1391-DES15-DI-AQB
The Allen-Bradley 1391-DES15-DI-AQB has a Integral Display User Interface, a Quad Encoder Output Output Configuration, and a 115V AC M Contactor Coil Voltage. It also contains a 300V DC Nominal Bus Output Voltage and a 15A Continuous Current (RMS).