Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1391AA22
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO CONTROLLER
- 22 AMP
- REPLACED BY 1391B-AA22
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1391-AA22 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1391-AA22
- Condition:
- Used
- 1391AA22
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO CONTROLLER
- 22 AMP
- REPLACED BY 1391B-AA22
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1391-AA22
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391-AA22 |
| Product Type | AC Servo Controller |
| Series | A |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Continuous Current(RMS) | 22.5A |
| Peak Current(RMS) | 45A |
| Continuous Power Output | 7.5 KW |
| Peak Power Output | 15 KW |
| Input Circuit Breaker Rating | 26A RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Static Gain | 1.5x Rated Motor I/RPM |
| Weight | 28 lbs. |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391-AA22 |
| Product Type | AC Servo Controller |
| Series | A |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Continuous Current(RMS) | 22.5A |
| Peak Current(RMS) | 45A |
| Continuous Power Output | 7.5 KW |
| Peak Power Output | 15 KW |
| Input Circuit Breaker Rating | 26A RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Static Gain | 1.5x Rated Motor I/RPM |
| Weight | 28 lbs. |
About 1391-AA22
The Allen-Bradley 1391-AA22 is an AC Servo Controller Module. This module has a nominal output bus voltage of 300V DC. The continuous current (RMS) of this module is 22.5A. The peak current of this module is 45A. The continuous power output of this module is 7.5 kW. The peak power output of this module is 15 kW. The 1391-AA22’s circuit breaker rating is 26A RMS and 1300A (symmetrical amperes). The weight of this module is 12.6 kg (28 lb.). The static gain of this module is 1.5 x the rated motor current. The form factor is 1.03 or less. The efficiency of this module is about 85%. The Allen Bradley 1391-AA22 has a modulation frequency of 2500 Hz ± 10%. Its motor should rotate slowly and under control. If the motor is uncontrolled, uncontrollable, or rotates incorrectly, please remove all power and check all wiring.
The Allen-Bradley 1391-AA22 also meets some Electromagnetic Compatibility (EMC) standards. The Allen Bradley 1391-AA22 has passed the EN 50081-2 EMC Generic Emission Standard and the Generic Immunity Standard for industrial environments. The ambient temperature of this module ranges from 0-60 °C (32-140 °F). The storage temperature of this module ranges from 0-65° C (32-149° F). The relative humidity of the 1391-AA22 is 5-95% without condensation. This module can be placed at an altitude of 1000 meters (3300 feet) and operate there without derating. The integral fan output of this module is 50 CFM (unloaded).