Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1388BAV40
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 02/18/2016
- DC SERVO CONTROLLER
- 3 PHASE
- 120/35.5 VAC
- 50-60 HZ INPUT
- 150 VDC
- 40 AMP
- 3 KW OUTPUT
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1388B-AV40
Allen Bradley- Part
- #1388B-AV40
- Condition:
- New
- 1388BAV40
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 02/18/2016
- DC SERVO CONTROLLER
- 3 PHASE
- 120/35.5 VAC
- 50-60 HZ INPUT
- 150 VDC
- 40 AMP
- 3 KW OUTPUT
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1388B-AV40
| Brand | Allen-Bradley / Rockwell Automation |
| Series | 1388 DC Servo Controllers |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number | 1388B-AV40 |
| Product Description | Servo Controller |
| Type/construction | Open frame, internal heat sink |
| Product Bulletin | 1388 Anti-backlash system |
| Nominal output voltage | 150 Volts DC |
| Part Number | 1388-AV40 |
| Continuous current | 40 Amps |
| Input voltage | 120 VAC |
| Peak current | 100 Amps |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Continuous power output | 3 kilowatts |
| Input Phase | 3-Phase |
| Peak power output | 15 kilowatts |
| Input Current rating | 20 A |
| Form factor | 1.03 or less |
| Peak current limit adjust | 10 to 250% of rated current |
| Output voltage | 150 VDC |
| Drive efficiency | 85% |
| Output current | 3.0 kW |
| minimum load inductance | 0.4 mH |
| Input voltage (power) | 120 Volts AC, three-phase |
| Installation | Panel mount |
| Input voltage (control) | 35.5 Volts AC C.T., single-phase |
| Product lifecycle | obsolete |
| Weight | 10.4 kilograms / 23 pounds |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1388B-AV40 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1388B-AV40 units instead of migration.
| Brand | Allen-Bradley / Rockwell Automation |
| Series | 1388 DC Servo Controllers |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number | 1388B-AV40 |
| Product Description | Servo Controller |
| Type/construction | Open frame, internal heat sink |
| Product Bulletin | 1388 Anti-backlash system |
| Nominal output voltage | 150 Volts DC |
| Part Number | 1388-AV40 |
| Continuous current | 40 Amps |
| Input voltage | 120 VAC |
| Peak current | 100 Amps |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Continuous power output | 3 kilowatts |
| Input Phase | 3-Phase |
| Peak power output | 15 kilowatts |
| Input Current rating | 20 A |
| Form factor | 1.03 or less |
| Peak current limit adjust | 10 to 250% of rated current |
| Output voltage | 150 VDC |
| Drive efficiency | 85% |
| Output current | 3.0 kW |
| minimum load inductance | 0.4 mH |
| Input voltage (power) | 120 Volts AC, three-phase |
| Installation | Panel mount |
| Input voltage (control) | 35.5 Volts AC C.T., single-phase |
| Product lifecycle | obsolete |
| Weight | 10.4 kilograms / 23 pounds |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1388B-AV40 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1388B-AV40 units instead of migration.
sAbout 1388B-AV40
The Allen-Bradley 1388B-AV40 is a Servo Controller module from the Bulleting 1388B. It is specifically a DC servo controller that is compatible for use with Allen-Bradley’s 1388 Anti-Backlash system. This device is a Series B controller with an open frame and provided with an internal heatsink. The nominal output voltage under a load of this controller is 150VDC, continuous current rating of 40 Amperes, a peak output current of 100 Amperes, and rated output power of 3.0 kW with minimum load inductance of 0.4 milliHenry. the 1388-AV40 operates when connected to a 120 VAC, 3-Phase supply voltage with a frequency of 50/60 Hz along with an input current of 20 Amperes. It has a VCT of 35.5 VAC, 1-phase and frequency of 50/60 Hz, and a current of 1.6 Amperes. This controller has a maximum short circuit current of 1600 Amperes(rms). When connecting power wires to terminals 1-6 of this servo controller, use 8-18 AWG copper wires with 75 Degree Celsius insulation rating. Apply 32 lb-in tightening Torque to the terminals to secure connection. Similarly, power wiring connections for terminals 7-12 require the use of 10-20 coppers wires with the same insulation rating however, the appropriate tightening Torque is 18 lb-in. For control wiring, use terminals TB1 and TB2 mounted on the control Printed Circuit Board (PCB) of the controller. Apply tightening torque amounting to 5 lb-in using a control wire size of 12-22 AWG with 75 Degree Celsius insulation rating. This servo controller is provided with LED status indicators mounted on the module’s front panel. These LED indicators include Motor overload, undervoltage, overvoltage, current foldback, overtemperature, transistor overcurrent, and module enabled.
The servo controller with product code 1388B-AV40 is Series B servo controller and it is manufactured by Allen-Bradley/Rockwell Automation. The 1388B-AV40 controller features intuitive operation and it allows simple on-site adjustments and simple setup of the functional parameters. The integration of this servo controller will enhance the operation of the servo motor and it provides protective features such as a speed-dependent current limit, electronic motor thermal overload detection (MODR), power amplifier inverse time overload detection, power bus over/under voltage detection, and logic supply under voltage detection. The 1388B-AV40 servo motor has 150 Volts DC nominal output voltage and it provides a continuous current of 40 Amps with a peak current of 100 Amps. The controller includes an internal dynamic braking resistor with an electric resistance of 1 Ohm. The power rating of the featured braking resistor is 100 Watts.
The 1388B-AV40 controller also has a continuous power output of 3 kilowatts along with a peak power output of 15 kilowatts. The power capacity of 6 Ohms internal shunt regulator is 51 Watts. In addition to that, the interrupt rating of the circuit breaker is 5000 Amps. In regard to other specifications of the controller, it includes a form factor of 1.03 or less, a peak current limit adjustment of 10 to 250% of the rated current, and of 85% drive efficiency. The input voltage of the 1388B-AV40 controller is 120 Volts AC (3-phase) for power and 35.5 Volts AC C.T. (single-phase) for control. The weight of the unit is 10.4 kilograms (23 pounds). All the Series B 1388 controllers are built for industrial operating conditions which include an ambient temperature range of 0 to 60 degrees Celsius, 5 to 95% relative humidity, and 1000 meters of maximum operating altitude.
FAQ for 1388B-AV40
1. What is the input supply voltage of the 1388-AV40?
The 1388-AV40 has input supply voltage of 120 VAC, 3-phase.
2. What is the rated output current and voltage of the 1388-AV40?
Controller output ratings are 150VDC, continuous current rating of 40 Amperes, peak output current of 100 Amperes and rated output power of 3.0 kW.
3. What are the LED status indicators installed to the 1388-AV40?
The 1388-AV40 has Motor overload, undervoltage, overvoltage, current foldback, overtemperature, transistor overcurrent and module enabled LED indicators.
Technical Description of 1388B-AV40
The 1388B-AV40 servo controller has a current rating of 40 Amps (continuous) and a peak current of 100 Amps. The controller has a nominal output voltage of 150 Volts DC and a power output of 3 kilowatts (continuous) and 15 kilowatts (peak). This controller is part of Series B and it is capable of handling different DC power permanent magnet servo motors.