Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1336B003EADFA2L3S1
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 2012-08-30
- AC DRIVE
- 3 HP
- 6 AMP
- 380/415/460 VAC
- 0-250 HZ
- CONSTANT TORQUE
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1336-B003-EAD-FA2-L3-S1
- Condition:
- Used
- 1336B003EADFA2L3S1
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 2012-08-30
- AC DRIVE
- 3 HP
- 6 AMP
- 380/415/460 VAC
- 0-250 HZ
- CONSTANT TORQUE
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 |
| Product Type | Adjustable Frequency AC Drive |
| Input Voltage | 380/415/460V AC |
| Hz | 50/60 |
| Phases | 3 |
| Amps Out | 6 |
| KVA Out at 380V AC | 3.9 |
| KVA Out at 415V AC | 4.3 |
| KVA Out at 460V AC | 4.8 |
| Enclosure Type | NEMA Type 1 (IP20) |
| Enclosure Amp Rating | 003, 005, 007, or 010 |
| Bulletin | 1336 |
| Option | 115 V AC Logic Interface Board. |
| Option | Basic control panel for open or NEMA Type 1 enclosures |
| Option | Serial Port connector |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 |
| Product Type | Adjustable Frequency AC Drive |
| Input Voltage | 380/415/460V AC |
| Hz | 50/60 |
| Phases | 3 |
| Amps Out | 6 |
| KVA Out at 380V AC | 3.9 |
| KVA Out at 415V AC | 4.3 |
| KVA Out at 460V AC | 4.8 |
| Enclosure Type | NEMA Type 1 (IP20) |
| Enclosure Amp Rating | 003, 005, 007, or 010 |
| Bulletin | 1336 |
| Option | 115 V AC Logic Interface Board. |
| Option | Basic control panel for open or NEMA Type 1 enclosures |
| Option | Serial Port connector |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 units instead of migration.
sAbout 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1
The 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 is a microprocessor variable frequency drive manufactured by Allen-Bradley. The Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 is part of Series A of the 1336 variable frequency drives. The Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 features 3.9 kVA at 380 Volts AC, 4.3 kVA at 415 Volts AC and 4.8 kVA at 460 Volts AC. The Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 is housed in an IP20 NEMA Type 1 enclosure that has an enclosure current rating of 003, 005, 007, and 010. The Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 contains several contact outputs that are available as standard features, such as the “run” contact output that is usually closed when the drive is running and the “at speed” contact which remains closed when the Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 has been set to the command speed. The fault contact output illustrates a change of state on the variable frequency drive fault or a loss of power.
The Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 also comes with the drive alarm that is a feature that indicates if the variable frequency drive is operating outside of the rated current. The Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 has been carefully designed to meet the specifications of a drive that is designed for use in an integrated system. The Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 is designed for controlling three-phase induction motors in any critical industrial applications. The Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 produces three-phase pulse width modulation frequency output with adjustable motor speed. Special considerations should be put into place when it comes to the peripheral solid-state control device and the cumulative impact on the safety of the variable frequency drive. For precise control and accurate setup, the Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 is configured as a digitally programmed drive which can be programmed either locally or remotely from the front-mounted control panel or through the use of a handheld terminal. Also, the Allen-Bradley 1336-B003-EAD-FA2-L3-S1 can be programmed from the external PLC programmable controllers.