Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ASB690E21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- 460VAC
- 36.4NM
- 3000RPM
- METRIC
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AS-B690E-21 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1326AS-B690E-21
- Condition:
- Used
- 1326ASB690E21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- 460VAC
- 36.4NM
- 3000RPM
- METRIC
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AS-B690E-21
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B690E-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 150 mm |
| Rated Motor Speed | 3000 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 36.4 Nm |
| Motor Rated Output | 5.0 kW |
| System Continuous Torque | 36.4 Nm |
| System Peak Stall Torque | 63.6 Nm |
| Standard Option | N/A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B690E-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B690E-21 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B690E-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 150 mm |
| Rated Motor Speed | 3000 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 36.4 Nm |
| Motor Rated Output | 5.0 kW |
| System Continuous Torque | 36.4 Nm |
| System Peak Stall Torque | 63.6 Nm |
| Standard Option | N/A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B690E-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B690E-21 units instead of migration.
sAbout 1326AS-B690E-21
The 1326AS-B690E-21 is a rugged 2-pole brushless earth servo motor. This motor features neodymium-iron-boron permanent magnet rotors to provide low inertia, high acceleration, and high peak torques allowing it to function faster and more efficiently. It supplies accurate position feedback, removes the need for onboard electronics, and can tolerate harsh shocks, high operating temperatures, and vibration. Comfortably cased in aluminum to provide efficient heat-transferring, the 1326AS-B690E-21 460 Volt motor is designed to be paired exclusively with the Allen Bradley 1394 Motion Control System.
This unit’s resolver feedback generates 1024 ppr. It can be vertically mounted against a wall with the shaft provided or can be kept on a table for easy access. Included with this module is a nitrile shaft oil seal kit that can be easily installed on the motor shaft in the field. This seal should only be used in applications where the motor shaft is likely to be subjected to occasional splashing of oil or low-pressure water jets. Do not apply the kit in applications where the motor shaft will be submerged in oil.
The device also comes with a Motor Junction Box Kit that helps the existing motor connectors in the device be axially mounted without any help of further wiring.