Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ASB660E21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- 11.8A
- 460VAC
- 3000RPM
- 21.5/190NM
- 3.4KW
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AS-B660E-21
Allen Bradley- Part
- #1326AS-B660E-21
- Condition:
- New
- 1326ASB660E21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- 11.8A
- 460VAC
- 3000RPM
- 21.5/190NM
- 3.4KW
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AS-B660E-21
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B660E-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 150 mm |
| Rated Motor Speed | 3000 rpm |
| Listing |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 21.5 Nm |
| Motor Rated Output | 3.4 kW |
| System Continuous Torque | 21.5 Nm |
| System Peak Stall Torque | 27.3 Nm |
| Standard Option | N/A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B660E-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B660E-21 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B660E-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 150 mm |
| Rated Motor Speed | 3000 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 21.5 Nm |
| Motor Rated Output | 3.4 kW |
| System Continuous Torque | 21.5 Nm |
| System Peak Stall Torque | 27.3 Nm |
| Standard Option | N/A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B660E-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B660E-21 units instead of migration.
sAbout 1326AS-B660E-21
The Allen-Bradley 1326AS-B660E-21 is a 1326AS Series AC Servo Motor. This low inertia brushless servo motor is supplied with 460 Volts AC; it produces 3.4 kW and it can achieve the maximum speed of 3000 RPM. The current rating of the motor is 11.8 Amps. Its approximate stator diameter is 150 millimeters. This drive has a permanent magnet rotor made of rare magnets which helps him achieve the peak stall torque of 54.2 N-m (480 pounds on an inch). On the rear end of the device, there is a two-pole brushless resolver for precise motor positioning. This module provides feedback to an AC servo drive controller, which then calculates the motor’s position and conducts regulation of motor speed. Resolver sends feedback with 4096 counts per revolution. Frequency applied to the motor can be programmed in 0 to 200 Hertz range.
The mounting of the 1326AS-B660E-21 AC servo motor is conducted over a NEMA/IEC Metric Flange. This motor has a shaft with a keyway, with an IP65 type enclosure. Add to this its extruded aluminum housing designed for enhanced heat emission and better cooling of the motor, and an integrated thermal switch in the motor winding (2.5A / 250V AC rated). These features allow the motor to be used in harsh industrial environments. The 1326AS-B660E-21 AC servo drive has the ability to be mounted vertically, horizontally, or at any desired angle. Its shaft can be turned up or down. This flexible installation option makes it ideal for applications where other motors are unusable. Item weight is approximately 26.9 kilograms (59.4 pounds). Its outer dimensions (with shaft included) are 190 millimeters (7.48 inches) x 190 millimeters (7.48 inches) x 427 millimeters (16.81 inches).