Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ASB460F21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 2012-06-18
- SERVO MOTOR
- 2.2KW
- 9.0NM
- 4000-RPM
- 460V
- 6.2A
- 3PHASE
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AS-B460F-21
Allen Bradley- Part
- #1326AS-B460F-21
- Condition:
- New
- 1326ASB460F21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 2012-06-18
- SERVO MOTOR
- 2.2KW
- 9.0NM
- 4000-RPM
- 460V
- 6.2A
- 3PHASE
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AS-B460F-21
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B460F-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 100 mm |
| Rated Motor Speed | 4300 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 9.0 Nm |
| Motor Rated Output | 2.8 kW |
| System Continuous Torque | 9.0 Nm |
| System Peak Stall Torque | 13.1 Nm |
| Standard Option | N/A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B460F-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B460F-21 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B460F-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 100 mm |
| Rated Motor Speed | 4300 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 9.0 Nm |
| Motor Rated Output | 2.8 kW |
| System Continuous Torque | 9.0 Nm |
| System Peak Stall Torque | 13.1 Nm |
| Standard Option | N/A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B460F-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B460F-21 units instead of migration.
sAbout 1326AS-B460F-21
The Allen-Bradley 1326AS-B460F-21 servo motor is a 460 Volts AC rated servo motor from the 1326AS series of servo motors. This AC servo motor uses the power of rare-earth magnets to double the available torque level in a much smaller space than usual. When united with Allen-Bradley’s AM04, AM07, or AM50 servo drives, it forms a complete servo motor system that is capable of reaching extremely accurate positioning and speeds of up to 4300 RPM (at 460 Volts AC). This kind of system is cost-optimized and designed to work on the plug-and-play principle. It will not only run a motor precisely, but it will also guard it against overcurrent, high voltages, excessive temperatures, and dangerous torque levels. The 1326AS-B460F-21 servo motor sends its position information to the users by using the resolver to form speed and position closed-loop control. One of its most common applications is ramping with controlled acceleration.
The Allen-Bradley 1326AS-B460F-21 servo motor’s speed-torque curve shows that this device can keep its nominal speed until it reaches 6 N-m of continuous torque and after that, the speed drops linearly to 3500 RPM at up to 27.1 N-m, which is the peak stall torque value. Allen-Bradley recommends that the working and storage temperature ranges be kept between 0 and 40 degrees Celsius and -30 and 70 degrees Celsius, respectively. The 1326AS-B460F-21 servo motor has B segment thermal insulation, and its thermal time constant is 41 minutes. The total motor weight is 13.8 kilograms (30.4 pounds). This motor is installed over an IEC metric flange, and the load is attached to it over a keyed shaft. There are many accessories for this motor for different applications, like a 24 Volts DC brake or shaft sealing kits.
Technical Description of 1326AS-B460F-21
The Allen-Bradley 1326AS-B460F-21 has a 460V AC Voltage, a 100 mm Frame Diameter, and a 4300 rpm Rated Motor Speed. It also contains a 9.0 Nm System Continuous Torque and a 2.8 kW Motor Rated Output.