Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ASB440G21K4
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- AC
- 5250RPM
- 2.0KW
- 3PHASE
- 25OHM
- 460V
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AS-B440G-21-K4
Allen Bradley- Part
- #1326AS-B440G-21-K4
- 1326ASB440G21K4
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- AC
- 5250RPM
- 2.0KW
- 3PHASE
- 25OHM
- 460V
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AS-B440G-21-K4
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B440G-21-K4 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 100 mm |
| Rated Motor Speed | 5250 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 6.4 Nm |
| Motor Rated Output | 2.0 kW |
| System Continuous Torque | 6.4 Nm |
| System Peak Stall Torque | 10.5 Nm |
| Standard Option | 10.2 Nm Holding Brake w/ 24V DC coil. |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B440G-21-K4 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B440G-21-K4 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B440G-21-K4 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 100 mm |
| Rated Motor Speed | 5250 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 6.4 Nm |
| Motor Rated Output | 2.0 kW |
| System Continuous Torque | 6.4 Nm |
| System Peak Stall Torque | 10.5 Nm |
| Standard Option | 10.2 Nm Holding Brake w/ 24V DC coil. |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B440G-21-K4 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B440G-21-K4 units instead of migration.
sAbout 1326AS-B440G-21-K4
The Allen-Bradley 1326AS-B440G-21-K4 Servo Motor runs on a 460V AC voltage and it has a frame diameter of 100 mm. It has a rated motor speed of 5250 RPM with an IEC metric flange with a keyway flange and shaft series. This servo motor has a motor rated torque of 6.4 Nm. It also has a motor rated output of 2.0 kW. The product has a system continuous torque of 6.4 Nm and a 10.5 Nm system peak stall torque. The 1326AS-B440G-21-K4 also features a 10.2 Nm holding brake w/24V DC coil standard option. This servo motor also features neodymium-iron-boron-permanent magnet motors which are useful in providing high peak torques, low inertias, and high accelerations.
The 1326AS-B440G-21-K4 servo motor which is compact, brushless, and environmentally rugged, has a variety of features including a UL listed insulation system, a TENV construction, an economical and compact design which can function even in harsh environments, a three-phase sinusoidally-wound stator field for smooth operation at a low speed, and neodymium-iron-boron motors which function to provide a high-torque-to-inertia rating. This allows for faster machinery acceleration. It also has quick-release IP65 rated connectors for easy maintenance and installation. This servo motor also has the ability to vertically mounted with the shaft positioned up or down and at any angle.
This servo motor has catalog numbers which indicate various components. A specific version of that component is identified by each character of the catalog number. The peak current of the 1326AS-B440G-21-K4 can be easily applied to the motor without causing any damage. It also features a mechanical time constant which is the time required for the motor to achieve its final speed of 63% when a voltage step has been applied. There is also the thermal time constant which is the time required for the motor windings to reach a continuous temperature rise of 63% with a constant watts loss.