Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ABB430E21K4L
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- AC PERMANENT MAGNET
- 1326AB TORQUE PLUS SERIES
- 460/380 VAC
- 108 MM FRAME DIAMETER
- 3000 RPM
- 1.4 KW
- 6.6 NM
- 3-3.9 AMP
- IEC METRIC FLANGE WITH KEYWAY
- RESOLVER BASED FEEDBACK
- 8.1 NM BRAKE 24 VDC
- IP67
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AB-B430E-21-K4L
Allen Bradley- Part
- #1326AB-B430E-21-K4L
- 1326ABB430E21K4L
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- AC PERMANENT MAGNET
- 1326AB TORQUE PLUS SERIES
- 460/380 VAC
- 108 MM FRAME DIAMETER
- 3000 RPM
- 1.4 KW
- 6.6 NM
- 3-3.9 AMP
- IEC METRIC FLANGE WITH KEYWAY
- RESOLVER BASED FEEDBACK
- 8.1 NM BRAKE 24 VDC
- IP67
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AB-B430E-21-K4L
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AB-B430E-21-K4L |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460/380V AC |
| Frame Diameter | 108 mm |
| Rated Motor Speed | 3000 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 6.6 Nm |
| Motor Rated Output | 1.4 kW |
| System Continuous Torque | 6.6 Nm |
| System Peak Stall Torque | 19.7 Nm |
| Standard Option | 8.1 Nm Holding Brake w/ 90V DC Coil with IP67 Environmental Rating |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AB-B430E-21-K4L has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AB-B430E-21-K4L units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AB-B430E-21-K4L |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460/380V AC |
| Frame Diameter | 108 mm |
| Rated Motor Speed | 3000 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 6.6 Nm |
| Motor Rated Output | 1.4 kW |
| System Continuous Torque | 6.6 Nm |
| System Peak Stall Torque | 19.7 Nm |
| Standard Option | 8.1 Nm Holding Brake w/ 90V DC Coil with IP67 Environmental Rating |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AB-B430E-21-K4L has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AB-B430E-21-K4L units instead of migration.
sAbout 1326AB-B430E-21-K4L
The Allen-Bradley 1326AB-B430E-21-K4L comes with a uniquely built housing that helps to reduce the length of the motor while increasing the continuous torque ratings. The motor is manufactured to achieve the highest performance with its brushless, three-phase, AC design. This motor is suitable for users with the 1394 Motor Control System. The drive has special flux profile permanent magnets which are engineered to increase the overall servo response. The users can easily mount the drive vertically with the shaft down or up. There is a threaded hole found on the shaft for securing the couplings. The 1326AB-B430E-21-K4L is available with either the high-solution or resolver encoder feedback gadgets. The rugged resolver ensures that users get accurate feedback. It also does away with the need for the onboard electronics and it is able to withstand harsh shock, vibration, and high working temperatures. The resolver feedback generates A and Quad B encoder input.
The high-resolution 1326AB-B430E-21-K4L drive is available in a multi or single-turn configuration that issue high-resolution encoder feedback for the applications that require precise voltage tolerance. The 1326AB-B430E-21-K4L has multi-turn configurations to enable accurate absolute machine positions over the multiple revolutions to eradicate the machine re-homing on the power-up. All configurations available with the drive feature an onboard EEPROM module used for storing motor setting information. The secondary feedback mounting for installing the drive is not available for the high-resolution motors. Users must note that the drive tends to lose the IP67 rating if the externally mounted encoder is included during the installation.