Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ABA3E11A4
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- AC PERMANENT MAGNET
- 1326AB HIGH PERFORMANCE SERIES
- 108 MM FRAME DIAMETER
- 3000/4000 RPM
- 1.2 KW
- 5.4 NM
- 7.8 AMP
- INCH COMBINATION FACE/FLANGE WITH KEYWAY
- 8.1 NM BRAKE 90 VDC
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AB-A3E-11-A4 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1326AB-A3E-11-A4
- Condition:
- Used
- 1326ABA3E11A4
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO MOTOR
- AC PERMANENT MAGNET
- 1326AB HIGH PERFORMANCE SERIES
- 108 MM FRAME DIAMETER
- 3000/4000 RPM
- 1.2 KW
- 5.4 NM
- 7.8 AMP
- INCH COMBINATION FACE/FLANGE WITH KEYWAY
- 8.1 NM BRAKE 90 VDC
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AB-A3E-11-A4
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AB-A3E-11-A4 |
| Product Type | Servo Motor |
| Max. Op. Speed | 3000 rpm |
| Frame Diameter | 108 mm |
| Rated Motor Speed | 3000 rpm |
| Flange and Shaft Series | Inch Combination Face/Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | N/A |
| Motor Rated Output | 1.6 kW |
| System Continuous Torque | 5.4 Nm |
| System Peak Stall Torque | 16.3 Nm |
| Standard Option | 8.1 Nm Holding Brake w/ 90V DC Coil |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AB-A3E-11-A4 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AB-A3E-11-A4 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AB-A3E-11-A4 |
| Product Type | Servo Motor |
| Max. Op. Speed | 3000 rpm |
| Frame Diameter | 108 mm |
| Rated Motor Speed | 3000 rpm |
| Flange and Shaft Series | Inch Combination Face/Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | N/A |
| Motor Rated Output | 1.6 kW |
| System Continuous Torque | 5.4 Nm |
| System Peak Stall Torque | 16.3 Nm |
| Standard Option | 8.1 Nm Holding Brake w/ 90V DC Coil |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AB-A3E-11-A4 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AB-A3E-11-A4 units instead of migration.
sAbout 1326AB-A3E-11-A4
The Allen-Bradley 1326AB-A3E-11-A4 is an advanced AC motor. It belongs to the 1326AB family of servomotors. 1326AB servomotors are high-performance motors based on a brushless AC synchronous design. These servo motors are compatible with Allen-Bradley 1391 AC servo controllers. Standard features include a magnet rotor (with permanent magnet), 100% of rated torque at zero RPM (stall), a 3-phase sinusoidal stator field, sealed power/feedback cables, MIL-spec connectors, and it is IP65 rated.
The 1326AB-A3E-11-A4 is rated at 3000 RPM and 1.2 kW. The rating for the output when it is used with the 1391B-ES/1391-DES is 4000 RPM and 1.6 kW. The rated continuous stall torque (at 40 °C) is 48 lb-in (5.4 N-m). The rated maximum stall torque is 96 lb-in (10.85 N-m) which increases to 144 lb-in (16.3 N-m) when used with the 1391B-ES/1391-DES. The rated continuous stall current is 7.8 A, and the rated maximum stall current is 15.6 A which increases to 23.4 A when used with the 1391B-ES/1391-DES. The 1326AB-A3E-11-A4 has a 108 mm frame diameter and a stack length 3. It comes with an inch combination face/flange with keyway. A 72 lb.-in. (8.1 N-m) holding brake with a 90V DC coil is included as standard. The 1326AB-A3E-11-A4 weighs 16.8 kg. It can provide rated output power up to maximum 40 °C (without derating). Insulation on the drive is as per Class H. The features available with the 1326AB-A3E-11-A4 include a shaft oil seal kit, a junction box kit, secondary feedback mounting kits for field installation, and the cables for power, commutation, and encoders that are available in lengths of up to 100 feet.