Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1398PDM030
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 07/30/2010
- POSITIONING DRIVE
- 30AMP 1PHASE
- 120/240VAC 50/60HZ
- PEAK OUTPUT CURRENT/PHASE: 30A CONTINUOUS OUTPUT CURRENT/PHASE: 15A
- CONTINUOUS OUTPUT POWER: 3 KW; INTERNAL SHUNT DISSIPATION: 50W
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1398-PDM-030 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1398-PDM-030
- Condition:
- Used
- 1398PDM030
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 07/30/2010
- POSITIONING DRIVE
- 30AMP 1PHASE
- 120/240VAC 50/60HZ
- PEAK OUTPUT CURRENT/PHASE: 30A CONTINUOUS OUTPUT CURRENT/PHASE: 15A
- CONTINUOUS OUTPUT POWER: 3 KW; INTERNAL SHUNT DISSIPATION: 50W
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1398-PDM-030
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Operator terminals: | 1398-HMI-002; 1398-HMI-003 |
| Part Number/Catalog No. | 1398-PDM-030 |
| compatible Servo motors | F-Series; H-Series; N-Series |
| Communication port | Two (2) RS232 / RS422 port |
| Frequency: | 47-63 Hz |
| Line Voltage | 100-240 VAC, 1-Phase |
| Continuous power output | 3 kW |
| Peak Power Output | 4.5 kW |
| Output peak current | 30 A |
| Product Description: | Positioning Drive Module (PDM) |
| Brand | Allen-Bradley |
| Continuous Output Current | 15 A |
| Weight | 15 lbs (5 kg) |
| Continuous Output Power | 3 kWatt |
| Operating Temperature | 32-140 F (0-50 C) |
| Continuous Shunt Power | 50 Watts |
| Peak Shunt Power | 4.5 kWatts |
| Peak Output Current | 30 amps/Phase |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Operator terminals: | 1398-HMI-002; 1398-HMI-003 |
| Part Number/Catalog No. | 1398-PDM-030 |
| compatible Servo motors | F-Series; H-Series; N-Series |
| Communication port | Two (2) RS232 / RS422 port |
| Frequency: | 47-63 Hz |
| Line Voltage | 100-240 VAC, 1-Phase |
| Continuous power output | 3 kW |
| Peak Power Output | 4.5 kW |
| Output peak current | 30 A |
| Product Description: | Positioning Drive Module (PDM) |
| Brand | Allen-Bradley |
| Continuous Output Current | 15 A |
| Weight | 15 lbs (5 kg) |
| Continuous Output Power | 3 kWatt |
| Operating Temperature | 32-140 F (0-50 C) |
| Continuous Shunt Power | 50 Watts |
| Peak Shunt Power | 4.5 kWatts |
| Peak Output Current | 30 amps/Phase |
About 1398-PDM-030
This drive module also comes with Two (2) serial interface that supports RS232 / RS422 communication standard. Aside from a programming workstation, an optional Human Interface Module (HIM) such as 1398-HMI-002 and 1398-HMI-003 may be communicated through this port using 9101-2205 serial communication cable.
This drive module is compatible for use with H-Series, F-Series and N-Series permanent magnet synchronous motors. These motors typically do not come with a built-in shaft seal. To meet a specific protection such as IP66, use an Allen-Bradley recommended shaft seal to prevent entry of process material and environmental contaminants to the internal components of the partner motor.
Other output capabilities of this drive module include peak output current per phase of 30 Amperes, Continuous shunt power of 50 Watts, Peak Shunt power of 4.5 kW, Continuous Shunt external of 2.4 kW and Peak Shunt external of 6 kW. This drive module approximately weighs 15 lb or 5 Kg with operating temperature requirement of 0 - 50 Degree Celsius and Storage Temperature of -40 to 80 Degree Celsius.
The controllers used for the advanced microprocessor technology control both velocity and position with the single processor. This eliminates the need for an analog interface. The control loops and velocity are digitally closed, and the gain parameters are stored in the form of numbers, giving repeatable results from one controller to another. The primary features of the 1398-PDM-030 include digital and analog I/O connections, internal and external shunts, and screw terminal connections. It weighs 11 lb. and runs on 115-240V AC nominal at 50-60 Hz. Its internal continuous shunt power dissipation is 50W (200W with an external resistor), and its internal peak shunt power is 4.5 kW (6 kW with an external resistor). The 1398-PDM-030 can be a distributed motion control element or a standalone programmable motion controller integrated with the host computer using GML for a flexible automation system. The 1398-PDM-030 drive consists of a module to control velocity and power the motor and it has a personality module to plug into the machine and match the positioning controlled by the motor. Its brushless motor receives feedback from the integral optical encoder.
FAQ for 1398-PDM-030
What are the embedded communication interface to the 1398-PDM-030?
The 1398-PDM-030 has Two (2) Serial interfaces that support RS232 and RS422 standard.
What are compatible servo motors for the 1398-PDM-030?
Compatible servo motors are H-series, F-series and N-series servo motors.
Technical Description of 1398-PDM-030
The Allen-Bradley 1398-PDM-030 has a 32-140 F (0-50 C) Operating Temperature, a 50 Watts Continuous Shunt Power, and a 1398-PDM-030 Part Number. It also contains a 4.5 kWatts Peak Shunt Power and a 30 amps/Phase Peak Output Current.