Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1398DDM019XDN
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 11/30/2010
- ULTRA 100
- UNIVERSAL DIGITAL SERVO DRIVE
- 100-240V AC; 50/60 HZ 1-PHASE
- 30A PEAK
- 2000 WATTS CONTINUOUS OUTPUT POWER
- REQUIRES EXTERNAL 12-24VDC POWER SOURCE FOR I/O
- WITH DEVICENET
- AKA:9101-1812
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1398-DDM-019X-DN Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1398-DDM-019X-DN
- Condition:
- Used
- 1398DDM019XDN
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 11/30/2010
- ULTRA 100
- UNIVERSAL DIGITAL SERVO DRIVE
- 100-240V AC; 50/60 HZ 1-PHASE
- 30A PEAK
- 2000 WATTS CONTINUOUS OUTPUT POWER
- REQUIRES EXTERNAL 12-24VDC POWER SOURCE FOR I/O
- WITH DEVICENET
- AKA:9101-1812
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1398-DDM-019X-DN
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Operating Temperature | 32-131 F (0-55 C) |
| Dimensions | 7.9 x 3.9 x 5.8 in (200 x 100 x 150 mm) |
| Continuous Power Output | 120 Vac 1.2 kWatts; 240 Vac 2.5 kWatts |
| Peak Power Output | 120 Vac 2.7 kWatts; 240 Vac 5.5 kWatts |
| AC Input Current | 18 amps rms |
| Output Peak Current | 30 amps |
| Bus Voltage | 141-339 Volts (DC) |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-019X-DN |
| AC Input Voltage | 100-240 Vac rms Nominal (Single Phase) |
| Weight | 4.8 lbs (2.1 kg) |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Operating Temperature | 32-131 F (0-55 C) |
| Dimensions | 7.9 x 3.9 x 5.8 in (200 x 100 x 150 mm) |
| Continuous Power Output | 120 Vac 1.2 kWatts; 240 Vac 2.5 kWatts |
| Peak Power Output | 120 Vac 2.7 kWatts; 240 Vac 5.5 kWatts |
| AC Input Current | 18 amps rms |
| Output Peak Current | 30 amps |
| Bus Voltage | 141-339 Volts (DC) |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| Part Number/Catalog No. | 1398-DDM-019X-DN |
| AC Input Voltage | 100-240 Vac rms Nominal (Single Phase) |
| Weight | 4.8 lbs (2.1 kg) |
About 1398-DDM-019X-DN
The Allen-Bradley 1398-DDM-019X-DN is an Ultra 100 Servo Drive that handles a large variety of apps. The digital drive can be established as a velocity servo, stepper, indexing, or master encoder drive. Microcontrollers aid the drive in the digital management position, current, and velocity. A DeviceNet interface card enables you to remotely reprogram and command the Ultra 100 Servo Drive. The card provides a direct connection between the drive and the DeviceNet network. The host commission protocol establishes many drives for the 1398-DDM-019X-DN. This drive weighs 4.4 lbs and it comes with the Allen-Bradley 9101-1518 AC line filter.
The 1398-DDM-019X-DN servo drive needs a continuous input current of 18 A. The AC sinusoidal wave’s frequency ranges between 47 and 63Hz. The current produced reaches its peak at 30A and runs continuously at 10A. It produces a continuous power of 2kW. The servo drive can also be blended with the high-performance motor line of a brushless servo.
Each 1398-DDM-019X-DN servo drive requires an input of a single-phase 115-230V AC power. It also requires an external source of logic power between 12V and 24V for an inbuilt input-output logic power. The servo drive drives a brushless servo motor, which depends on an AC sine wave to produce a continuous torque ranging between 1.5lb.in and 22.5lb.in and it has a peak torque ranging between 4.3lb.in and 63lb.in. The 1398-DDM-019X-DN also comes with an advanced command and control algorithm for looping a leading-edge velocity bandwidth and position, and the current is digital.
An input velocity command relies on a 14-bit A/D conversion. The 1398-DDM-019X-DN servo drive is also equipped with an electromagnetic compatible (EMC) filter, which is protected internally. The interfaces of command can either be analog or digital. It has 10 I/O, which are optically separated. Six of these are customizable by the user. It has a single analog input for a maximum external current and a single analog output for distributing torques or monitoring variable. The I/O has a limitless potential. The 1398-DDM-019X-DN is also equipped with RS-232/RS-485 communication devices on a serial port.