Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1391DES22DIAQB
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO CONTROLLER
- 230 VAC INPUT
- 3 PHASE
- 50/60 HZ
- 210 VAC OUTPUT
- 0-200 HZ
- 22 AMPS
- 8 KW
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1391-DES22-DI-AQB Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1391-DES22-DI-AQB
- Condition:
- Used
- 1391DES22DIAQB
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO CONTROLLER
- 230 VAC INPUT
- 3 PHASE
- 50/60 HZ
- 210 VAC OUTPUT
- 0-200 HZ
- 22 AMPS
- 8 KW
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1391-DES22-DI-AQB
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391-DES22-DI-AQB |
| Manufacturer: | Allen-Bradley |
| Product Type | Digital AC Servo Drive |
| Product Family: | Bulletin 1391-DES Digital AC Servo Drive |
| Product Description: | Servo Drive Module |
| Continuous Current | 22.5A |
| Part Number/Catalog No.: | 1391-DES22-D1-AQB |
| User Interface | Integral Display |
| Input voltage: | 230 VAC |
| Output Configuration | Quad Encoder Output |
| Input voltage phase: | 3-Phase |
| M Contactor Coil Voltage | 115V AC |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Input current: | 26 Amperes |
| Continuous Current (RMS) | 22.5A |
| Output voltage: | 210 VAC |
| Peak Current (RMS) | 45A |
| Output voltage phase: | 3-Phase |
| Continuous Power Output | 7.5 kW |
| Output frequency: | 0-200 Hz |
| Peak Power Output | 15 kW |
| Output current: | 22 Amperes |
| Input Circuit Breaker Rating | 26A RMS |
| Output power: | 8.0 kW |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Maximum short circuit current: | 1300 Amperes |
| Weight | 28 lbs. |
| LCD Display: | 2 Line, LCD display |
| No. of characters per line: | 16 characters |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391-DES22-DI-AQB |
| Manufacturer: | Allen-Bradley |
| Product Type | Digital AC Servo Drive |
| Product Family: | Bulletin 1391-DES Digital AC Servo Drive |
| Product Description: | Servo Drive Module |
| Continuous Current | 22.5A |
| Part Number/Catalog No.: | 1391-DES22-D1-AQB |
| User Interface | Integral Display |
| Input voltage: | 230 VAC |
| Output Configuration | Quad Encoder Output |
| Input voltage phase: | 3-Phase |
| M Contactor Coil Voltage | 115V AC |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Input current: | 26 Amperes |
| Continuous Current (RMS) | 22.5A |
| Output voltage: | 210 VAC |
| Peak Current (RMS) | 45A |
| Output voltage phase: | 3-Phase |
| Continuous Power Output | 7.5 kW |
| Output frequency: | 0-200 Hz |
| Peak Power Output | 15 kW |
| Output current: | 22 Amperes |
| Input Circuit Breaker Rating | 26A RMS |
| Output power: | 8.0 kW |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Maximum short circuit current: | 1300 Amperes |
| Weight | 28 lbs. |
| LCD Display: | 2 Line, LCD display |
| No. of characters per line: | 16 characters |
About 1391-DES22-DI-AQB
The 1391-DES22-D1-AQB is a Digital servo drive from Allen-Bradley 1391-DES product bulleting. This servo amplifier is compatible for use in motion control applications. This servo drive is typically paired to a compatible servo motor and an encoder which provides the motion feedback. The 1391-DES22-D1-AQB comes with a rugged and compact design that requires minimal installation space. It supports direct panel mounting as it comes provided with mounting tabs located at the top and bottom section of the drive. The 1391-DES22-D1-AQB electrical specifications include an input voltage rating of 230 VAC, 3-phase, 50/60 Hz, and an input current of 26 Amperes. It has an output voltage rating of 210 VAC, 3-Phase, a continuous output current of 22 Amperes, an output power of 8.0 kW, and an output frequency of 0-200 Hz. For out-of-the-box operator configuration, programming, operating, and troubleshooting, this drive is provided with a 2 Line, LCD display with each message line capable of displaying up to 16 characters. This readout component is coupled with the 5 Button Keypad used by operators and machine users to interact with the drive. Status LED indicators such and Enable Led indicators are also installed to the drive’s front panel for quick identification of the operational status of the drive. The 1391-DES22-D1-AQB comes with an integrated circuit breaker that opens all the incoming AC line connections once a short circuit condition is detected by the drive. It is equipped with Allen-Bradley’s patented current control feature as well as Torque Feedforward differential input. In addition, internal parts of the drive are detachable and modular, allowing the replacement of individual assemblies, simplifying maintenance, and lessening troubleshooting time.
Wrong description. Existing writeup describes the device as VFD not as a Servi drive. Did not mention specifications.
FAQ for 1391-DES22-DI-AQB
1. What is the output voltage of the 1391-DES22-D1-AQB?
The 1391-DES22-D1-AQB has an output voltage of 0-210 VAC, 3-Phase.
2. What is the programmable output frequency of the 1391-DES22-D1-AQB?
The 1391-DES22-D1-AQB has a programmable output frequency of 0-200 Hz.
3. What is the maximum short circuit current of the 1391-DES22-D1-AQB?
The 1391-DES22-D1-AQB’s maximum short circuit current is 1300 Amperes.