Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1336-B007-EOD-L3-S1 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1336-B007-EOD-L3-S1
Technical Specifications for 1336-B007-EOD-L3-S1
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1336-B007-E0D-L3-S1 |
| Product Type | Adjustable Frequency AC Drive |
| Input Voltage | 380/415/460V AC |
| Hz | 50/60 |
| Phases | 3 |
| Amps Out | 13 |
| KVA Out @ 380V AC | 8.6 |
| KVA Out @ 415V AC | 9.3 |
| KVA Out at 460V AC | 10.4 |
| Enclosure Type | Open style (IP00) |
| Enclosure Amp Rating | 003, 005, 007, or 010 |
| Bulletin | 1336 |
| Option | 115 V AC Logic Interface Board. |
| Option | Serial Port connector |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1336-B007-EOD-L3-S1 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1336-B007-EOD-L3-S1 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1336-B007-E0D-L3-S1 |
| Product Type | Adjustable Frequency AC Drive |
| Input Voltage | 380/415/460V AC |
| Hz | 50/60 |
| Phases | 3 |
| Amps Out | 13 |
| KVA Out @ 380V AC | 8.6 |
| KVA Out @ 415V AC | 9.3 |
| KVA Out at 460V AC | 10.4 |
| Enclosure Type | Open style (IP00) |
| Enclosure Amp Rating | 003, 005, 007, or 010 |
| Bulletin | 1336 |
| Option | 115 V AC Logic Interface Board. |
| Option | Serial Port connector |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1336-B007-EOD-L3-S1 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1336-B007-EOD-L3-S1 units instead of migration.
sAbout 1336-B007-EOD-L3-S1
The Allen-Bradley 1336-B007-EOD-L3-S1 drive is a 3-phase VFD or variable frequency drive with a running frequency of 50 to 60 Hertz. A variable frequency drive adjusts the flow or pressure of a machine to meet the actual demand by automatically controlling the frequency of the electrical power supplied from a 3-phase source. Automatic frequency controlling consists of changing the primary AC current into DC current, then converting it back to AC current with the adjusted frequency. The 1336-B007-EOD-L3-S1 drive can operate with an input voltage range between 380 Volts AC and 460 Volts AC. For internal communication, the drive is equipped with a serial port connector. This 1336 series drive is equipped with an open style enclosure which should be protected from water sprays and splashes. The 1336-B007-EOD-L3-S1 drive uses ground fault protection. It runs throughout the operation period and verifies the reliability of the drive.
The 1336-B007-EOD-L3-S1 drive is widely used in pumps, compressors, and ventilation systems. This drive helps to save energy by matching the volume of air that its fans move with the application demands. All the drives in the 1336 series are equipped with a metal oxide varistor or MOV to protect the drive against voltage surges. The MOV also acts as a phase-to-ground connection. The 1336-B007-EOD-L3-S1 drive has been manufactured to meet the NEC and UL requirements. It also meets the EMC requirements and it has been certified with a CE rating. The drive runs when a true input is fed to the drive and it will continue to run until a stop input is issued or if a system fault occurs. Certain precautions should be taken during the installation of the drive. The installation area’s altitude should not exceed 1000 meters to ensure full operation. The drive should not be exposed to corrosive vapors and gases.
Technical Description of 1336-B007-EOD-L3-S1
The Allen-Bradley 1336-B007-E0D-L3-S1 Adjustable Frequency AC Drive operates with a 380/415/460V A Input Voltage, 50/60 Hz, and 3 Phases. The 1336-B007-EOD-L3-S1 has 13 Amps Out and a Open style (IP00) Enclosure Type.