Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1326ASB440G21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- AC SERVO MOTOR
- 460VAC
- 6.4NM
- 5000-RPM
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1326AS-B440G-21 Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #1326AS-B440G-21
- Condition:
- Used
- 1326ASB440G21
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- AC SERVO MOTOR
- 460VAC
- 6.4NM
- 5000-RPM
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1326AS-B440G-21
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B440G-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 100 mm |
| Rated Motor Speed | 5250 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 6.4 Nm |
| Motor Rated Output | 2.0 kW |
| System Continuous Torque | 6.4 Nm |
| System Peak Stall Torque | 10.5 Nm |
| Standard Option | N/A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B440G-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B440G-21 units instead of migration.
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1326AS-B440G-21 |
| Product Type | Servo Motor |
| Voltage | 460V AC |
| Frame Diameter | 100 mm |
| Rated Motor Speed | 5250 rpm |
| Flange and Shaft Series | IEC Metric Flange with Keyway |
| Motor Rated Torque | 6.4 Nm |
| Motor Rated Output | 2.0 kW |
| System Continuous Torque | 6.4 Nm |
| System Peak Stall Torque | 10.5 Nm |
| Standard Option | N/A |
| Product Lifecycle Status* | Discontinued/Obsolete |
*The Allen Bradley 1326AS-B440G-21 has been discontinued by the manufacturer, however we specialize in obsolete parts and can likely still supply surplus and/or refurbished replacement 1326AS-B440G-21 units instead of migration.
sAbout 1326AS-B440G-21
The 1326AS-B440G-21 servo motor is manufactured by Allen-Bradley. It has a 100-millimeter frame diameter, an input voltage rating of 460 Volts AC, and 5250 RPM rated motor speed. This Allen-Bradley servo motor has a compact design and it is noted for its efficiency. It is an ideal choice for use in applications like robotics, CNC machines, and material handling applications. When paired with Allen-Bradley servo drives like the AM04, AM05, or AM07 drives, the 1326AS-B440G-21 servo motor is capable of handling special tasks in printing, textile, plastics, and packaging machines, and it will always achieve the required level of performance.
The 1326AS-B440G-21 servo motor comes with 4096 pulses per rotation of resolver feedback and a thermal-sensitive alarm sensor. Its specially designed aluminum housing protects its internal windings and circuits so that the whole device can endure severe shocks and vibrations that are common in industrial surroundings. The rotor is a key part of this motor because it lets the motor achieve 56 pounds on an inch of continuous stall torque and an incredible 168 pounds on an inch of peak stall torque. This is because the rotor is made with rare-earth Neodymium-iron-boron magnets. The servo motor that has dimensions of 329 millimeters by 121 millimeters by 121 millimeters with the shaft included, AND this device can accelerate quickly despite its size. The 1326AS-B440G-21 servo motor features an IP 65 rated enclosure. It is designed to operate at temperatures of 0 to 40 degrees Celsius. The motor weighs 11.7 kilograms (25.8 pounds).
Technical Description of 1326AS-B440G-21
The Allen-Bradley 1326AS-B440G-21 has a 460V AC Voltage, a 100 mm Frame Diameter, and a 5250 rpm Rated Motor Speed. It also contains a 6.4 Nm System Continuous Torque and a 2.0 kW Motor Rated Output.