Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 20BD027A0AYNANA0
- AC DRIVE
- POWERFLEX 700
- 480 V AC
- 60 HZ
- 3 PH
- 27 AMPS
- 20 HP
- FRAME 2
- IP20
- HIM - BLANK COVER
- W/BRAKE IGBT
- EMISSION - CE FILTER/CM CHOKE
- STANDARD CTRL
- 24 V DC/AC I/O
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 20BD027A0AYNANA0 PowerFlex 700 AC Drive 27 A at 20 Hp 20B
Allen Bradley- Part
- #20BD027A0AYNANA0
- Condition:
- New
- 20BD027A0AYNANA0
- AC DRIVE
- POWERFLEX 700
- 480 V AC
- 60 HZ
- 3 PH
- 27 AMPS
- 20 HP
- FRAME 2
- IP20
- HIM - BLANK COVER
- W/BRAKE IGBT
- EMISSION - CE FILTER/CM CHOKE
- STANDARD CTRL
- 24 V DC/AC I/O
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 20BD027A0AYNANA0
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 20BD027A0AYNANA0 |
| Voltage | 480V AC |
| Phases | 3 |
| Precharge | - |
| Amps | 27 |
| HP | 20 |
| Frame | 2 |
| Enclosure | IP20, NEMA/UL Type 1 |
| Operator Interface | Blank Cover |
| Documentation Type | Manual |
| w/Brake | Yes |
| w/Resistor | No |
| CE Filter | Yes |
| CM Choke | Yes |
| Network Type | None |
| Control | Standard |
| I/O Volts | 24V DC/AC |
| Feedback Type | None |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 20BD027A0AYNANA0 |
| Voltage | 480V AC |
| Phases | 3 |
| Precharge | - |
| Amps | 27 |
| HP | 20 |
| Frame | 2 |
| Enclosure | IP20, NEMA/UL Type 1 |
| Operator Interface | Blank Cover |
| Documentation Type | Manual |
| w/Brake | Yes |
| w/Resistor | No |
| CE Filter | Yes |
| CM Choke | Yes |
| Network Type | None |
| Control | Standard |
| I/O Volts | 24V DC/AC |
| Feedback Type | None |
About 20BD027A0AYNANA0
The 20BD027A0AYNANA0 drive is a PowerFlex 700 adjustable frequency AC drive designed and manufactured by Allen-Bradley. Salient features of PowerFlex 700 drives like this one include multiple motor control algorithms, flexible mounting and packaging, space-saving features, user-friendly tools for interfacing, and outstanding performance and control. The input of the 20BD027A0AYNANA0 drive is rated for 3-phase 480 Volts AC voltage. The drive output rating is at 60 Hertz input frequency is 27 Amps and 20 Horsepower. The input overvoltage and undervoltage protection are available on the drive and the corresponding tripping thresholds are 570 Volts AC and 280 Volts AC, respectively. The nominal bus voltage is 648 Volts DC. The drive bus is set to trip when the bus voltage exceeds 810 Volts DC and when it falls below 305 Volts DC. The rated efficiency for the drive is 97.5% at the rated output current and nominal input voltage. The displacement power factor for the drive is 0.98 across the complete speed range.
The features available as standard on the 20BD027A0AYNANA0 drive include the IGBT brake, standard controls, control I/O that support both 24 Volts AC and 24 Volts DC voltage, a CE filter, and a CM choke. Features not available on the 20BD027A0AYNANA0 drive include a brake resistor, an HMI, a communication slot, and a feedback encoder. However, multiple optional modules for HMI, communication, feedback, and internal brake resistors are available from Allen-Bradley and can be ordered according to the application requirements. The 20BD027A0AYNANA0 drive is available in a frame 2 enclosure with IP 20 protection rating which weighs 27.6 pounds and measures 342.5 x 222 x 200 millimeters. The rated velocity for the fan on the drive is 50 CFM and the drive produces 57 dB of sound (measured at a distance of 2 meters from the drive).
Technical Description of 20BD027A0AYNANA0
This PowerFlex 700 drive is a 480V AC unit with 20 horsepower and has an Enclosure Type of IP20, NEMA/UL Type 1