Texnite is NOT an authorized distributor, affiliate or representative for the Manufacturer.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 20AD040A0AYNAEC0 PowerFlex 70 AC Drive 40 A at 30 Hp 20A
Allen Bradley
Part
#20AD040A0AYNAEC0
In stock icon1 in stock
Adding to cart… The item has been added
quick-delivery
QUICK DELIVERY
free-shipping
FREE SHIPPING
1-year-warranty
2 YEAR WARRANTY
esy-returns
EASY RETURNS
Questions?
Speak with a real person who will go out of the way to help!
Chat
Reviews
    Technical Specifications for 20AD040A0AYNAEC0
ManufacturerRockwell Automation
BrandAllen-Bradley
Part Number/Catalog No.20AD040A0AYNAEC0
Voltage480V AC
Ph3
Amps40
kW(Hp)22 (30)
FrameD
EnclosurePanel Mount - IP 20, NEMA/UL Type 1
Interface ModuleBlank Cover
TypeManual
w/BrakeYes
w/ResistorNo
RatingFiltered A & B Frames (Optional) C, D, & D Frames (Standard)
Network TypeEtherNet/IP
ControlEnhanced
Safe OffNo
FeedbackNo Feedback - Enhanced Control
BrandAllen-Bradley
Voltage480V AC
Ph3
Amps40
kW(Hp)22 (30)
FrameD
Interface ModuleBlank Cover
TypeManual
w/BrakeYes
w/ResistorNo
Network TypeEtherNet/IP
ControlEnhanced
Safe OffNo
s
About 20AD040A0AYNAEC0
Technical Description of 20AD040A0AYNAEC0
This Allen Bradley PowerFlex 70 is a 22 (30) kW(Hp) AC Drive. This PF 70 comes with Enhanced Control, a Blank Cover, and w/Brake. This AB VFD is Frame size D and powered with 480V AC 3 Phase and 3 Amps.