Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 20AD027A1AYNANNN
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 2010-01-19
- AC DRIVE
- 27 AMPS
- 20HP ND
- 15HP HD
- 480V AC 3-PHASE
- IP20 / NEMA UL TYPE 1
- FUTURE USE
- NO COMMUNICATION MODULE
- W/ EMC FLTR W/ COMMODECHOKE
- BRAKE
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 20AD027A1AYNANNN Used Surplus
Allen Bradley- Part
- #20AD027A1AYNANNN
- Condition:
- Used
- 20AD027A1AYNANNN
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER 2010-01-19
- AC DRIVE
- 27 AMPS
- 20HP ND
- 15HP HD
- 480V AC 3-PHASE
- IP20 / NEMA UL TYPE 1
- FUTURE USE
- NO COMMUNICATION MODULE
- W/ EMC FLTR W/ COMMODECHOKE
- BRAKE
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 20AD027A1AYNANNN
| Brand | Allen-Bradley / Rockwell Automation |
| Series | PowerFlex 70 |
| Part Number | 20AD027A1AYNANNN |
| Product Type | Air-Cooled Drive |
| Product Line | PowerFlex 70 |
| Phase | 3 |
| Voltage Rating | 480V AC |
| Input | 480 V |
| Frequency | 60 Hertz |
| Current | 27 A |
| Wattage | 15 kW |
| HP | 20 Horsepower |
| Mounting | Panel |
| Enclosure | IP 20 NEMA/UL Type 1 |
| HMI | Full-Numeric LCD |
| IGBT Brake | Yes |
| Internal Brake Resistor | No |
| Brand | Allen-Bradley / Rockwell Automation |
| Series | PowerFlex 70 |
| Part Number | 20AD027A1AYNANNN |
| Product Type | Air-Cooled Drive |
| Product Line | PowerFlex 70 |
| Phase | 3 |
| Voltage Rating | 480V AC |
| Input | 480 V |
| Frequency | 60 Hertz |
| Current | 27 A |
| Wattage | 15 kW |
| HP | 20 Horsepower |
| Mounting | Panel |
| Enclosure | IP 20 NEMA/UL Type 1 |
| HMI | Full-Numeric LCD |
| IGBT Brake | Yes |
| Internal Brake Resistor | No |
About 20AD027A1AYNANNN
The 20AD027A1AYNANNN air-cooled drive is manufactured by Allen-Bradley/Rockwell Automation. It belongs to the PowerFlex 70 series and operates on 480 Volts AC of input and output voltage and a current of 27 Amps. The drive has an output power rating of 15 kilowatts or 20 Horsepower and a frame size of D. This 3-phase drive has a frequency rating of 60 Hertz and power rating factor of 0.98. The 20AD027A1AYNANNN drive has no communication slots for any network types and IT supports panel mounting. It has an IP 20 NEMA/UL Type 1 enclosure protection rating. This Allen-Bradley air-cooled drive offers optimum operation under certain environmental conditions, including a maximum altitude of 1000 meters or 3300 feet without derating. Other environmental specifications are a storage temperature range of -40 to 70 degrees Celsius and a non-condensing relative storage and operating humidity range of 5 to 95 percent. This drive comes with an operating shock of 15 G peak for 11 milliseconds and an operational vibration of 1 G peak at 5 to 2000 Hertz.
The Allen-Bradley 20AD027A1AYNANNN PowerFlex 70 air-cooled drive has approximate shipping dimensions of 13.78 x 8.66 x 7.08 inches. Drives in the PowerFlex 70 series, including the 20AD027A1AYNANNN drive, are suitable for use with a full-featured LCD human-machine interface (HMI) module, which offers multilingual text to enhance the startup, programming, troubleshooting, and metering functions of the drive. These drives can be programmed for sensorless vector control, Volts per Hertz control, or vector control with the Allen-Bradley FORCE Technology that can cover a variety of applications, including fans and extruder applications. Some of the PowerFlex 70 series drives have an optional internal communication slot that provides efficient and fast control as well as data exchange.