Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 1391BAA45
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO CONTROLLER
- 45 AMP
- 3 PHASE
- 210 VAC
- 0-200 HZ
- 14 KW
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 1391B-AA45
Allen Bradley- Part
- #1391B-AA45
- 1391BAA45
- DISCONTINUED BY MANUFACTURER
- SERVO CONTROLLER
- 45 AMP
- 3 PHASE
- 210 VAC
- 0-200 HZ
- 14 KW
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 1391B-AA45
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391B-AA45 |
| Product Type | AC Servo Controller |
| Series | B |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Continuous Current(RMS) | 45A |
| Peak Current(RMS) | 90A |
| Continuous Power Output | 15 KW |
| Peak Power Output | 30 KW |
| Input Circuit Breaker Rating | 38A RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Static Gain | 1.5x Rated Motor I/RPM |
| Weight | 34 lbs. |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 1391B-AA45 |
| Product Type | AC Servo Controller |
| Series | B |
| Nominal Bus Output Voltage | 300V DC |
| Continuous Current(RMS) | 45A |
| Peak Current(RMS) | 90A |
| Continuous Power Output | 15 KW |
| Peak Power Output | 30 KW |
| Input Circuit Breaker Rating | 38A RMS |
| Circuit Breaker Interrupt Rating | 1300A |
| Static Gain | 1.5x Rated Motor I/RPM |
| Weight | 34 lbs. |
About 1391B-AA45
The 1391B-AA45 pulse width modulated servo controller by Allen-Bradley is an AC single axis servo controller, which provides maximum operational motor speed without loss of torque, thereby achieving greater precision and increased productivity. It has a nominal BUS output voltage of 300 Volts AC, with a continuous (RMS) current of 45 Amps that peaks at 90 Amps. The 1391B-AA45 has a power output rating of 15kW which peaks at 30kW, and is designed with a circuit breaker rated at 38 Amps (RMS), and can protect its circuit for up to 30 Amps before the interruption.
The 1391B-AA45 has a maximum drift of 0.07 RPM per degree Celsius and a dead-band of zero. It has an integral fan output of 50 CFM and a maximum short circuit current of 1300 Amps around a transformer input tolerance of +10% and -15%. The 1391B-AA45 has a power dissipation per percentage output of 104W at 20%, 208W at 40%, 312W at 60%, 416W at 80% and 520W at 100% power outputs. It has an operational temperature range of 32 to 140 degrees Fahrenheit at 5 to 95% non-condensing relative humidity and it will retain optimum performance at an altitude of 3300 feet. It weighs 34 pounds, and it has dimensions of 19.0 x 6.2 x 10.64 inches.