Speak with a real person who will go out of the way to help!
The picture shown is for representative purposes only. The actual product delivered corresponds to the part number you ordered.
- 20BD096A0AYNANB0
- AC DRIVE
- POWERFLEX 700
- 3 PHASE
- INPUT VOLTAGE 480 VAC 60 HZ
- 96 AMPS
- 75 HP
- FRAME 5
- IP20
- HIM - BLANK COVER
- W/BRAKE IGBT
- EMISSION - CE FILTER/CM CHOKE
- STANDARD CTRL
- 115 V AC I/O
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Texnite is not an authorized distributor, reseller, or representative of the products displayed or mentioned on this website. All product names, trademarks, brands, and logos used or referred to on this site remain the property of their respective owners. The depiction, description, or sale of products showcasing these names, trademarks, brands, and logos is solely for identification purposes and does not imply or intend to indicate any affiliation with or authorization by any rights holder.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 20BD096A0AYNANB0 PowerFlex 700 AC Drive 96 A 75 Hp 20B
Allen Bradley- Part
- #20BD096A0AYNANB0
- 20BD096A0AYNANB0
- AC DRIVE
- POWERFLEX 700
- 3 PHASE
- INPUT VOLTAGE 480 VAC 60 HZ
- 96 AMPS
- 75 HP
- FRAME 5
- IP20
- HIM - BLANK COVER
- W/BRAKE IGBT
- EMISSION - CE FILTER/CM CHOKE
- STANDARD CTRL
- 115 V AC I/O
- FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. TEXNITE 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Technical Specifications for 20BD096A0AYNANB0
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 20BD096A0AYNANB0 |
| Voltage | 480V AC |
| Phases | 3 |
| Precharge | - |
| Amps | 96 |
| HP | 75 |
| Frame | 5 |
| Enclosure | IP20, NEMA/UL Type 1 |
| Operator Interface | Blank Cover |
| Documentation Type | Manual |
| w/Brake | Yes |
| w/Resistor | No |
| CE Filter | Yes |
| CM Choke | Yes |
| Network Type | None |
| Control | Standard |
| I/O Volts | 115V AC |
| Feedback Type | None |
| Manufacturer | Rockwell Automation |
| Brand | Allen-Bradley |
| Part Number/Catalog No. | 20BD096A0AYNANB0 |
| Voltage | 480V AC |
| Phases | 3 |
| Precharge | - |
| Amps | 96 |
| HP | 75 |
| Frame | 5 |
| Enclosure | IP20, NEMA/UL Type 1 |
| Operator Interface | Blank Cover |
| Documentation Type | Manual |
| w/Brake | Yes |
| w/Resistor | No |
| CE Filter | Yes |
| CM Choke | Yes |
| Network Type | None |
| Control | Standard |
| I/O Volts | 115V AC |
| Feedback Type | None |
About 20BD096A0AYNANB0
The 20BD096A0AYNANB0 drive is a PowerFlex 700 series AC drive, designed to offer powerful performance and flexible control. Allen-Bradley, a division of Rockwell Automation, manufactures the 20BD096A0AYNANB0 drive. The 20BD096A0AYNANB0 controls the 3-phase induction motors that support application-specific needs. It is specially designed to support multiple motor control algorithms and so it offers a performance that suits the needs of the applications as indicated above. The 20BD096A0AYNANB0 features the Volts per Hertz control for the simple fan and pump applications, and it comes with sensorless vector control for high torque production over a wide speed range. The unit also comes with the vector control with Allen-Bradley patented FORCE technology.
The 20BD096A0AYNANB0 features a fast-acting current limit with the bus voltage regulation for maximum acceleration and deceleration without the drive tripping. The 20BD096A0AYNANB0 also features the high-speed analog input for an improved drive response to the speed commands. The 20BD096A0AYNANB0 features the flying start capability for delivering a smooth and instantaneous connection to the drive’s rotating loads. With programming flexibility, the 20BD096A0AYNANB0 allows for parameter linking within the drive. The inertia-ride through offers a tripless operation during a prolonged power outage. The unit also features the TorqProve technology for assuring control of the load when transferring the control between the drive and the mechanical brake. The 20BD096A0AYNANB0 comes with an operating ambient temperature of 0 to 50 degrees Celsius. The storage ambient temperature is -40 to 70 degrees Celsius. The relative humidity for the drive is 5 to 95%, non-condensing.